Kolejny sezon turystyczny w gdyńskim porcie

maj 5, 2014 | Port Gdynia

1AidaBellaZbliża się kolejny sezon turystyczny w gdyńskim porcie. Wraz z jego rozpoczęciem do Gdyni zawitają statki wycieczkowe z całego świata. 7 maja do Gdyni przybędzie pływający pod japońską banderą wycieczkowiec Asuka II  – inaugurując tym samym tegoroczny sezon.

W zeszłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia aż 57 razy, przywożąc na swoich pokładach ponad 80 tysięcy gości. W tym roku liczba zawinięć nieznacznie się zmniejszy – do 52, zostanie to jednak  zrekompensowane w inny sposób. Tak więc pasjonatów „pływających miasteczek” czeka wizyta najdłuższego statku pasażerskiego, jaki kiedykolwiek zacumował w polskim porcie. 18 czerwca do gdyńskich nabrzeży przybędzie „Celebrity Eclipse” – pływający pod maltańską banderą statek o długości 317 metrów (GT 121,878), wybudowany w 2010 roku. Wśród licznych atrakcji na pokładach luksusowego statku znajdują się m.in. 3 baseny (w tym 1 kryty), luksusowe Aqua SPA, sklepy i butiki, restauracje, bary oraz The Lawn Club – dwa tysiące metrów kwadratowych przystrzyżonego trawnika na najwyższym pokładzie – jedyna taka atrakcja na morzu– doskonałe miejsce na piknik lub gry na świeżym powietrzu: boule, krokiet lub mini golf. Pasażerowie mogą również skorzystać z pokazów wyrobu szkła ozdobnego „The Hot Glass Show”.

Dwiema najczęściej odwiedzającymi w tym roku Gdynię jednostkami będą: znana już znakomicie z poprzednich sezonów AIDAbella (9 zawinięć) oraz MSC Orchestra (9 zawinięć), która zawinie w tym roku do Portu Gdynia po raz pierwszy! Pływający pod banderą Panamy MSC Orchestra ma 15 pięter pasażerskich i 4 załogowe, 292 m długości oraz 32 m szerokości. Operatorem i armatorem kolosa jest firma MSC Cruises. Restauracje, dyskoteki, baseny i jacuzzi, teatr, kasyno, kort tenisowy, trasa do joggingu oraz galeria sztuki to tylko część atrakcji luksusowego statku. Według informacji na dziś MSC Orchestra jest jedynym statkiem, który w tym sezonie otrzyma swoją tablicę w Alei Statków Pasażerskich w Gdyni. Odsłonięcie tablicy planowane jest na 23 czerwca o godz. 15.00.

Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia nastąpi 27 września, kiedy to odwiedzi Gdynię ostatni z awizowanych statków, pływający pod banderą Bahama, Seven Seas Voyager.

Ciekawostka: średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na ten sezon to 223,36 m, to o 18 metrów więcej, niż w zeszłym sezonie !