Kolejny podsypkowiec w Gryfii

maj 26, 2014 | SSR "Gryfia"

1Drugi-podsypNowy kontrakt na remont wyspecjalizowanej jednostki podpisała Morska Stocznia Remontowa Gryfia w Szczecinie. Chodzi o zlecenie belgijskiej grupy DEME. Na remont klasowy przypłynie „Tideway Rollingstone”. To drugi należący do DEME tzw. podsypkowiec, który trafi do Gryfii. W ub. roku w szczecińskiej stoczni wyremontowany został „Flintstone”.

„Tideway Rollingstone” ma się pojawić w Szczecinie pod koniec czerwca, a w stoczni spędzi ok. 1,5 miesiąca, w tym miesiąc w suchym doku. Oprócz wykonania standardowych prac wymaganych przez klasyfikatora, naprawiane będą zbiorniki balastowe, a system zasypowy zostanie zmodyfikowany. Ponadto w maszynowni przewidziana jest wymiana kilku pomocniczych agregatów oraz rekonstrukcja kotła.

Armator chce zapłacić stoczni za remont blisko dwa miliony euro.

Grupa DEME zajmuje się pogłębianiem i inżynierią morską. Dysponuje jedną z najbardziej uniwersalnych i nowoczesnych flot na świecie. W jej skład wchodzi ok. 300 jednostek, z których ponad 80 stanowią pogłębiarki i inne statki budowlane.

Podsypkowce wykorzystywane są głównie w sektorze offshore. Pomagają w przygotowaniach podłoża pod podmorskie kable lub rurociągi.

DEME ma trzy tego typu jednostki:  „Flintsone”, „Seahorse” i „Tideway Rollingstone”.  Ta ostatnia została zbudowana w 1979 r. Ma 139 m długości i 32 m szerokości.

Dodajmy, że jest to już czwarte zlecenie DEME dla Gryfii. Stocznia wyremontowała wcześniej także dwie pogłębiarki belgijskiej grupy: „Charlemagne” (w 2012 r.) i „Victor Horta” (w 2013 r.).

(ek)

Fot. Elżbieta KUBOWSKA

Na zdj.: W zeszłym roku w Gryfii przeszedł remont podsypkowiec „Flintstone”.

Źródło: 24kurier.pl