Kolejna platforma wiertnicza w Gdańsku

mar 4, 2014 | Port Gdańsk

1platformawiertniczagdanskWidok platform wiertniczych w Zatoce Gdańskiej i kanale gdańskiego portu zawsze budzi sensację wśród bywalców okolicznych plaż i nabrzeży mimo, iż zdarza się ostatnio coraz częściej. Gabaryty tych urządzeń z reguły wymagają w trakcie wprowadzania do Gdańskiej Stoczni Remontowej SA (której usługi zyskują w świecie coraz większe uznanie) jednoczesnego wsparcia kilku holowników, zatrzymania ruchu innych jednostek w porcie, operacji wypinania przewieszonego przez kanał kabla energetycznego…

26 lutego 2014 roku, na redzie Portu Gdańsk pojawił się m/v „Target”, specjalistyczny zanurzeniowy (samo-dokujący) statek, który z wód zachodniej Afryki przywiózł na swym pokładzie platformę „GSF MONITOR”. Tym razem platformę przeholowano w rejon Nabrzeża Zamykającego Portu Północnego. W ciągu miesiąca będzie poddana pracom adaptacyjnym „Lotos Serwis”, by pod nową nazwą: „LOTOS PETROBALTIC” rozpocząć pracę na bałtyckim polu węglowodorów w rejonie Gotlandii.

To już czwarta platforma, należąca do gdańskiego koncernu paliwowego, mająca istotnie zwiększyć możliwości poszukiwań i eksploatacji koncesjonowanych złóż roponośnych „Lotosu.

Janusz Kasprowicz