Dzień dobry czytelniczkom i czytelnikom portalu Morza i Oceany.
Kiedy w 2001 roku zostałem Honorowym Członkiem (z wszelkimi prawami i przywilejami) Klubu Publicystów Morskich im. Wojciecha Święcickiego nie sądziłem, że kiedykolwiek zajmę się tym czym zajmowali się ówcześni członkowie tego szacownego Klubu. Tym bardziej jestem dumny, że mogę prowadzić dzieło Bogdana Tychowskiego, który lata temu stworzył portal Morza i Oceany – platformę wymiany informacji, pomysłów i inicjatyw.
Dzieło kontynuowane przez jego syna Kamila, a od teraz, przeze mnie. Uznałem, że warto dalej rozwijać portal stworzony przez Bogdana, bo informuje rodzime środowisko gospodarki morskiej o tym co się wokół nas dzieje. Bo może skupiać nasze środowisko wokół przekazywanych treści, opinii i pomysłów. Zarówno tych wszystkich, którzy od lat są składową gospodarki morskiej jak i tych co stawiają w niej pierwsze kroki. Przebogatej, szerokiej dziedziny życia wypełniającej wiele przestrzeni Pomorza Zachodniego ze Szczecinem w roli głównej. Będącej sensem życia dla wielu, areną sukcesów czy też porażek, pełną osiągnięć i dorobku wielu z nas.
Morza i Oceany w dalszym ciągu będą informować o:
- wydarzeniach, sukcesach, porażkach w rodzimej i międzynarodowej gospodarce morskiej,
- stoczniowych dokonaniach, szkolnictwie morskim, portowych wydarzeniach, żeglugowych nowościach, lądowo-morskich łańcuchach transportowych, rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej,
- ludziach, tych co budowali, budują i będą budować tą naszą, nie tylko regionalną, gospodarkę morską,
- firmach i ich dokonaniach i planach,
- działaniach samorządów, stowarzyszeń, klastrów, które winny wspierać biznesowo-społeczny rozwój przedsiębiorstw, branż jak i całego sektora gospodarki morskiej.
Przed nami pełna wydarzeń jesień
Wydarzeń takich, jak największe europejskie targi gospodarki morskiej SMM w Hamburgu, z silną reprezentacją Urzędu Marszałkowskiego i rodzimych przedsiębiorstw (3-6.09.), konferencja Intermodal in Poland North-South 2024 w Starej Rzeźni (19-20.09.), coroczny rejs z okazji Światowego Dnia Morza (24.09.), Wind Energy Hamburg, również z szerokim udziałem rodzimego biznesu i PSEW (24-27.09.).
A w październiku w Szczecinie EduPower 2024 w Netto Arena (8-9.10.), „Zachodniopomorski hub wiatrowy” – warsztaty dla firm (16.10.) czy też ciekawie zapowiadająca się cykliczna konferencja, tym razem organizowana przez Politechnikę Morską w Szczecinie, „Baltic Windustry 2024” (17.10.). Postaramy się, o każdym z tych wydarzeń, ale i innych nie wymienionych powyżej, napisać w portalu Morza i Oceany.
Za nami szereg zmian…
… w państwowych firmach gospodarki morskiej regionu. Nowi ludzie, nowe pomysły na rozwój czy też restrukturyzacje, po latach, gdzie liczyła się wyłącznie partyjna rekomendacja a nie niełatwa praktyka / sztuka zarządzania powierzonymi przedsiębiorstwami. O tym również będziemy pisać, prosić o opinie, pomysły na restrukturyzację czy też rozwój. Pokażemy silny, wbrew potocznym opiniom, sektor prywatny rodzimej gospodarki morskiej z jego planami czy też strategiami rozwoju – armatorów, przewoźników, stocznie produkcyjne i remontowe, operatorów portowych i logistycznych, spedytorów, agentów, firmy serwisowe, remontowe, zaopatrzeniowe, budowlane.
Działając od wielu lat na rzecz rozwoju gospodarki morskiej regionu chciałbym poprzez portal Morza i Oceany w dalszym ciągu przyczyniać się do rozwoju naszej niebieskiej gospodarki (blue economy), jak ładnie określa się w UE wszystko co dotyczy morza i społeczności z nim związanej.
Zapraszam do współpracy, bo tylko wspólne działanie daje efekt synergii w postaci ekonomicznego i społecznego rozwoju naszej małej ojczyzny.
Z pozdrowieniami
dr inż. Andrzej Montwiłł