Kiedy zrównanie stawek portowych?

maj 10, 2013 | Szczecin

1portszczecinptakSzczecin. Prezydent Szczecina Piotr Krzystek akceptuje obniżenie dochodów z tytułu mniejszej stawki za użytkowanie wieczyste w porcie. Prosi jednak o jasną wykładnie prawną, bo takiej nie daje nowy projekt rozporządzenia Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Przypomnijmy. Spółki portowe ze Szczecina (i Świnoujścia) wnoszą 10 razy wyższe opłaty za użytkowanie nieruchomości niż firmy trójmiejskie. Nierówne traktowanie przedsiębiorców trwa od lat.

W opinii miejskich prawników, nowy projekt rozporządzenia, przygotowany przez resort transportu, nadal nie pozwala na zastosowanie obniżonej do 0,3 proc. stawki. Prezydent Krzystek przekazał w czwartek takie stanowisko ministrowi Sławomirowi Nowakowi.

Odpowiedział też posłowi Arkadiuszowi Litwińskiemu, że akceptuje zmniejszenie wpływów do budżetu z tytułu opłat za wieczyste w portach. Zaznaczył jednak, że poza akceptacją niezbędna jest zmiana przepisów. A na obniżenie stawek nie pozwalają przedstawiane przez ministerstwo propozycje. Powód: nie są one zgodne z istniejącym już orzecznictwem sądowym w tej sprawie.

Prezydent Szczecina podtrzymuje swoją propozycję, by sprawę opłat uregulować w drodze ustawy.

– Takie rozwiązanie jest jasne, czytelne i jednolite – stwierdził P. Krzystek. – Gwarantuje równy rozwój wszystkim polskim portom. (ek)

Źródło: kurier24.pl