KIA po raz pierwszy w Porcie Gdańsk

lis 22, 2017 | Port Gdańsk

adamapol

W Adampolu, zajmującym się w Porcie Gdańsk przeładunkiem samochodów handlowych, pojawiły się nowe samochody. Do Gdańska dotarł właśnie pierwszy transport aut marki KIA.

 21 listopada do Portu Gdańsk przyjechały samochody KIA Cee’d. To zapowiedź możliwej współpracy między Adampolem a słowacką fabryką, która, oprócz 5- i 3-drzwiowych Cee’dów, produkuje także modele Sportage i Venga. Samochody z Żiliny zostały przetransportowane do Portu Gdańsk, gdzie następuje ich składowanie i formowanie na statku ro-ro, który z kolei zabiera je do UK.

 – To kolejny sukces Adampolu, który bezsprzecznie przyczynia się do budowania marki Portu Gdańsk jako ważnego węzła logistycznego dla branży motoryzacyjnej – mówi Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. – Najnowsze statystyki pokazują, że do końca października tego roku w Porcie Gdańsk przeładowano ponad 60 tys. aut handlowych, co daje wynik aż o 400% lepszy niż w ubiegłym roku. Nasza pozycja stale rośnie i nie jest to zasługa przypadku, ale ciężkiej pracy, wieloletnich rozmów i determinacji – tłumaczy Łukasz Greinke.

Do tej pory KIA transportowana jest przez niemieckie Cuxhaven. Nowe rozwiązanie logistyczne pozwoliłoby zachować dotychczasowy lead time w porównaniu do portów zachodnich i jednocześnie uniknąć kongestii na autostradach i w innych portach. – Na przestrzeni ostatnich kilku lat przekonywaliśmy KIA do zmiany ścieżki logistycznej, promując tym samym Port Gdańsk. Nie było to łatwe, ale dzięki bardzo dobrej współpracy Portu i Adampol mamy wielką nadzieję, że uda się przesunąć ten wolumen – mówi Łukasz Szutenberg, menedżer ds. rozwoju w firmie Adampol S.A. Łączny wolumen KIA na rynek brytyjski wynosi ok. 50 000 sztuk rocznie.

 Adampol posiada kontrakty na przeładunek takich marek jak Hyundai czy Nissan. Ten ostatni postanowił diametralnie zmienić ścieżkę logistyczną dystrybucji aut w obrębie Europy Środkowo-Wschodniej. Teraz samochody produkowane w Japonii, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii właśnie przez Port Gdańsk dystrybuowane są na terytorium Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Ukrainy. Auta marki Hyundai z Czech przewożone są drogami i koleją do Gdańska, a później morzem do Wielkiej Brytanii.

 

Port Gdańsk