„Karol Olgierd Borchardt – kapitan własnej duszy”

cze 11, 2012 | Gdynia

kapitanBorchardtiAleksanderBielajewZ okazji 92. rocznicy polskiego szkolnictwa morskiego w czwartek (14 czerwca) odbędzie się uroczyste posiedzenie Senatu Akademii Morskiej w Gdyni. Po spotkaniu, które rozpocznie się o godz. 11.00 w gmachu głównym uczelni przy ul. Morskiej 83 (aula im. T. Meissnera), odbędzie się premierowy pokaz filmu „Karol Olgierd Borchardt – kapitan własnej duszy” w reżyserii Michała Dąbrowskiego, który powstawał… prawie 40 lat.

Kapitan Borchardt – życie po latach

Przypadające 14 czerwca kolejne święto Akademii Morskiej w Gdyni będzie w tym roku szczególne. Tego właśnie dnia, po specjalnym uroczystym posiedzeniu uczelnianego Senatu, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego o słynnym kapitanie Karolu Olgierdzie Borchardtcie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że autor filmu rozpoczął jego realizację w 1974 roku, dzięki czemu na ekranie zobaczymy kapitana w całej okazałości.

Długie i skomplikowane są dzieje tej realizacji. Jakieś dziwne fatum wisiało nad filmem. A może po prostu tak miało być. Zobaczymy tu dwie epoki kina lub bardziej produkcji filmowej. Najważniejszą i najcenniejszą częścią są zdjęcia filmowe realizowane na celuloidowej taśmie filmowej przedstawiające sylwetkę kapitana Borchardta takiego, jakim był. Zobaczymy jego potężną, blisko dwumetrową postać, usłyszymy tubalny, piękny głos i słynny wileński akcent. Wilno było jego wielkim ukochaniem. Zdjęcia filmowe współczesne, realizowane już najnowszą elektroniczną techniką, zawierają sceny i wypowiedzi uczniów kapitana oraz ludzi, którzy zetknęli się z nim przy różnych okazjach.

Film telewizyjny zrealizowano w dwóch wersjach czasowych: 50 i 30-minutowej – ze względu na tzw. ramówkę programową. Podczas premiery – biorąc pod uwagę, że kapitan niemal przez całe swoje dorosłe życie związany był ze Szkołą Morską w Tczewie i Gdyni – zostanie pokazana dłuższa wersja.

Autorem całego filmu jest reżyser Michał Dąbrowski, którego niemal całe twórcze życie związane było z telewizją w Gdańsku, a część archiwalną realizowali w tamtych latach Michał Dąbrowski i Piotr Hinz. Żaden z trzech operatorów filmowych archiwalnej części nie doczekał zakończenia realizacji filmu. Autorem współczesnych zdjęć jest Jerzy Boj, również związany z telewizją w Gdańsku.

Film został dofinansowany przez Gdyński Fundusz Filmowy, a produkcja leżała w gestii, również gdyńskiej, agencji filmowej Ambermedia.

Należy się cieszyć, że autor absolutnego bestselleru morskiego, czyli książki „Znaczy Kapitan” i wielu innych, a także uwielbiany przez słuchaczy szkoły morskiej pedagog i wykładowca nawigacji i astronawigacji, będzie miał swoją pozycję filmową, aby następne pokolenia młodych adeptów marynarskiego rzemiosła mogły wzorować się na kapitanie. 

 „Karol Olgierd Borchardt – kapitan własnej duszy”

reżyseria – Michał Dąbrowski zdjęcia filmowe współczesne – Jerzy Boj montaż elektroniczny – Mirosław Kasprzyk realizacja materiałów archiwalnych   w latach 1974-1986 – Michał Dąbrowski, Piotr Hinz zdjęcia  historyczne – Jerzy Augustyński, Janusz Szajkowski, Krzysztof Kalukin montaż  filmowy – Teresa Żminkowska-Gosk produkcja – Ambermedia Gdynia

Na uroczyste posiedzenie Senatu wstęp jest wolny. Po spotkaniu zostanie także odsłonięty postument kapitana Karola Olgierda Borchardta.

Na zdjęciu kapitan Karol Olgierda Borchardt z Aleksandrem Bielajewem, pisarzem morskim i kapitanem.