Już wiemy, kiedy rozpocznie się budowa nowego promu dla PŻB

mar 27, 2017 | Różne

pzb

Jeśli chodzi o budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej, sprawy posuwają się do przodu w tempie ekspresowym. Po oficjalnym podpisaniu kontraktu, które miało miejsce na początku miesiąca, poinformowano właśnie, kiedy oficjalnie rozpocznie się budowa nowoczesnej jednostki, która będzie pływała w barwach Polferries.

Zgodnie z zaprezentowanymi planami, uroczyste położenie stępki pod budowę nowego promu dla polskiego przewoźnika promowego będzie miało miejsce 8 czerwca br. Już w zeszłym tygodniu sugerowano, że może stać się to jeszcze w pierwszym półroczu 2017 r. Teraz już wiadomo, że moment ten będzie miał miejsce w czasie 5. Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który odbywać się będzie w dniach 8-9 czerwca br. w Szczecinie.

W ten sposób historia poniekąd zatoczy koło. Jak bowiem przypomniano, to właśnie podczas ubiegłorocznego, czwartego forum pojawiły się pierwsze, wtedy jeszcze dość mgliste deklaracje, że budowa pierwszego od prawie 40 lat nowego promu tego typu dla polskiego przewoźnika jest nie tylko możliwa, ale stanowi wręcz konieczność.

Budowa nowoczesnej, zasilanej paliwem LNG jednostki, będzie się odbywać na pochylni Vulkan w Szczecińskim Parku Przemysłowym. Za przygotowanie projektu promu Gryfia (właśnie tak, od nazwy stoczni, która będzie go budować, roboczo nazwano statek) odpowiedzialne jest doświadczone szczecińskie biuro projektowe Westcon Design Poland.

 

Źródło: promyskat