Jubileusz Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie, czyli 10 lat minęło….

lis 20, 2013 | Akademia Morska Szczecin

1choramByło tajemniczo, trochę melancholijnie… Rozśmieszali do łez, wprowadzili w stan lekkiego osłupienia i na moment przenieśli w niezwykły świat muzyki… Chór Akademii Morskiej w Szczecinie 16 listopada 2013 r. w Filharmonii Szczecińskiej dał pierwszy z koncertów, podsumowujących swoją dziesięcioletnią działalność artystyczną.

Koncert składał się z dwóch części, w których chórzyści prezentowali się w przepięknych wieczorowo-morskich strojach. Część pierwsza koncertu skupiała się na muzyce sakralnej i ludowej, drugą zdominowały utwory rozrywkowe, marynistyczne oraz gospel. Wydarzenie stało się widowiskiem nie tylko muzycznym na bardzo wysokim poziomie, ale po części teatralnym – klimatu dodawały niezwykła oprawa plastyczna i gra świateł. Dopracowane szczegóły interpretacyjne, muzykalność ponad sześćdziesięciu chórzystów, niezwykła atmosfera wywoływały zasłużone brawa i owacje. Niespodziankami koncertu okazali się goście-gwiazdy sceny muzycznej: Jola Szczepaniak oraz Beata Dutka, które zaśpiewały wspólnie z chórem, oraz zespół Szczecin Young Percussion.

W trakcie koncertu dyrygent zespołu Sylwia Fabiańczyk-Makuch została nagrodzona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom, które w szczególny sposób wyróżniły się w promowaniu i upowszechnianiu kultury i sztuki. Również chórzystom zostały przyznane odznaki Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in.: Wojciech Drożdż – wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego, rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Stanisław Gucma oraz prorektorzy uczelni, prof. Ryszard Handke – rektor Akademii Sztuki, pracownicy szkół wyższych oraz instytucji kulturalnych, parlamentarzyści, a także przedstawiciele świata sztuki.

22 listopada (piątek, godz. 19.00) chór wystąpi na kolejnym koncercie jubileuszowym w Filharmonii Szczecińskiej. Tym razem będzie to 'Muzyczne movie story’, czyli muzyka filmowa Krzesimira Dębskiego. Usłyszeć będzie można m.in. utwory z „Ogniem i mieczem”, „Starej baśni” oraz „Bitwy warszawskiej”. Gra Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Szczecińskiej, dyryguje Krzesimir Dębski.
Zapraszamy!