Jessica wspiera starą rzeźnię

kw. 11, 2013 | CSL

1lauraaW środę 10 kwietnia 2013 roku w sali Reymont szczecińskiego Radisson Blu Hotel dyrektor Laura Hołowacz w imieniu CSL Internationale Spedition Sp. z o.o. zawarła umowę z Bankiem Zachodnim S.A. reprezentowanym przez Justyna Koniecznego – pełnomocnika Banku o pożyczkę inwestycyjną w wysokości blisko 7,8 mln zł z unijnego programu inicjatywy Jessica. Umowy o pożyczki Jessica podpisali tam również właściciele: Przedsiębiorstwa Wielobranżowego“Apis” S.J. (4,5 mln zł) na remont budynku byłej papierni w Skolwinie oraz Przedsiębiorstwa Handlowego “Szach” (blisko 1,8 mln zł) na rewitalizację byłego budynku Pogotowia i WKU w Stargardzie Szczecińskim.

O szczególnym docenieniu znaczenia podpisania tych trzech pierwszych umów zawartych w Szczecińskim Obszarze Metropolitarnym, świadczyła obecność i wypowiedzi: Andrzeja Jakubowskiego – wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Christos Kontogeorgos’a – przedstawiciela Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Marcina Szmyta – dyrektora Zarządzania Regionalnym Programem Operacyjnym. Mówiono o przywracaniu życia zaniedbanym obiektom i obszarom, o uznaniu dla inwestorów godzących w swych projektach inwestycyjnych cel biznesowy, kulturalny i społeczny, o pionierskich inicjatywach, które powinny stać się impulsem dla podejmowania im podobnych, wreszcie o biurokratycznej “drodze przez mękę” jaką musieli pokonać aplikujący o przyznanie preferencyjnych, nisko oprocentowanych, a przy tym wieloletnich kredytów.

Na moment podpisania umów do sali Reymonta przybyło wielu dziennikarzy prasy, radia, telewizji i portali internetowych. Przeprowadzona na gorąco rozmowy i wywiady zaowocowały wieloma 1csl1publikacjami; o niektórych informujemy także w naszej portalowej rubryce “Polecamy publikacje”. W dziale “Galeria” zamieszczamy natomiast fotografie autorstwa red. Janiny Piotrowskiej i niżej podpisanego.

Uzyskanie tej pożyczki dla CSL oznacza praktyczną możliwość przystąpienia do dzieła renowacji oraz adaptacji zakupionego zabytkowego budynku Starej Rzeźni na Łasztowni pod działalność gospodarczą, kulturalną i społeczną. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia oszacowany został na 12,3 mln zł. Po zakończeniu inwestycji, co – zdaniem dyrektor Laury Hołowacz powinno nastąpić latem przyszłego roku, w budynku na Łasztowni swoje pomieszczenia otrzymają także wszystkie biura i agendy CSL dotąd rozproszone w różnych wynajmowanych pomieszczeniach. Ułatwi to w znacznym stopniu spłacanie rat pożyczki, rozłożonych do 31 października 2032 roku, a więc na niemal 20 lat.

Jest pomysł, potrzebna dokumentacja, powołano inwestora zastępczego, są pieniądze warunkujące praktyczne rozpoczęcie inwestycji. Na finał tej inwestycji czeka także stale rosnące grono przyjaciół i sympatyków Starej Rzeźni skupionych wokół Społeczności Moja Łasztownia, zainteresowanych także zapowiedzią utworzenia na parterze budynku CSL przyszłego przyportowego centrum społeczno-kulturalno – biznesowego.

Zygmunt Kowalski

Źródło: mojałasztownia.pl