Morza i Oceany: – Pani doktor, czyżbyśmy w Bałtyku odkryli złoża srebra?
Dr hab. Beata Więcaszek Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie: – Mamy w Bałtyku srebro, ale nie kruszec, tylko żywe zasoby! W naszym morzu licznie (jeszcze…) żyją srebrzyste szproty i śledzie, na razie moim zdaniem w Polsce gatunki niedoceniane, zwłaszcza szproty.
Morza i Oceany: – Wydaje mi się, że jeżeli chodzi o śledzie, Polacy chętnie jedzą ten gatunek, jednak importowany głównie z Morza północnego i Atlantyku.
Beata Więcaszek – To prawda, że nasze śledzie bałtyckie są mniejsze i chudsze w porównaniu do atlantyckich. Ja jednak nie mogę zapomnieć smaku wędzonych na ciepło polskich śledzi i szprotów, które jedliśmy jako studenci podczas praktyki w świnoujskiej „Odrze”. Uważam, że w Szczecinie za mało jest miejsc, gdzie sprzedawane są świeżo wędzone ryby.
Morza i Ooceany: – W jakiej innej postaci występują te gatunki na naszym rynku?
Beata Więcaszek: – Śledzie oczywiście przede wszystkim jako solone, do dalszego przetwarzania, również jako świeże, w różnych zalewach i sosach, w konserwach, opiekane w cieście w zalewie octowej, w postaci różnych sałatek… Bogactwo smaków, kolorów i zapachów! Z kolei, jako ciekawostkę powiem, że w krajach skandynawskich, szproty otoczone ciastem naleśnikowym, smażone w głębokim oleju, są traktowane jak u nas frytki. Szproty i śledzie są tłustymi rybami morskimi, a więc zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, bardzo cennych dla naszego zdrowia. Zaś jedzone w całości (razem z delikatnymi kostkami), czy to w postaci wędzonej czy w konserwach, są niezwykle cennym źródłem świetnie przyswajalnego wapnia, nieodzownego zarówno dla dzieci, jaki osób starszych, zagrożonych osteoporozą.
Morza i Oceany: – Polacy cenią chyba bardziej sardynki niż szprotki w konserwach?
Beata Więcaszek: – Sardynki w Bałtyku nie występują. A my powinniśmy wspierać naszych polskich rybaków, a nie tych z zagranicy. Nasze zdrowie i tak na tym wygra.
Morza i Oceany: – Prosimy o ciekawy przepis na danie ze śledzia, do naszej Kuchni Morskiej!
Beata Więcaszek: – Oto przepis na śledzie w sosie śmietanowym: osiem świeżych (nie solonych, tzw. zielonych) śledzi opłukać, osuszyć, skropić sokiem z cytryny i posolić. Głowy ryb związać z ogonami, zalać je gorącą wodą z octem (3 łyżki octu na pół litra wody) i odczekać 10 minut. Następnie włożyć je do pół litra zimnego wywaru z ryb (lub drobiowego rosołu), dodać sól, ziarna pieprzu, grubo pokrojoną cebulę, 2 liście laurowe, doprowadzić do wrzenia i ugotować na małym ogniu. Do sosu należy przygotować zioła: szczypiorek, koperek, pietruszka, bazylia – w ilości trzech łyżek; drobno posiekane udusić na maśle, oprószyć mąką, rozprowadzić wywarem. Gotować osiem minut, przyprawić solą i sokiem z cytryny. Roztrzepać jedno żółtko z 1/8 l śmietany i zagęścić sos. Ugarnirować posiekanym szczypiorkiem. Do tego polecam ziemniaki posypane zieloną pietruszką i świeżą sałatę. Schłodzone piwo będzie wspaniałym dodatkiem, a dla młodzieży jak zwykle polecam sok jabłkowy lub pomarańczowy!
Drugi przepis dotyczy coraz bardziej popularnych, zwłaszcza u naszych niemieckich sąsiadów, kanapek z rybą. Aby zrobić smaczną kanapkę, należy jaja ugotować na twardo, ostudzić w zimnej wodzie i pokroić na plasterki grubości 3 mm. Filety śledziowe dokładnie osączyć, przekroić wzdłuż na połowę i zwinąć w ruloniki. Szczypiorek umyć, osuszyć i pokroić na kawałki wielkości pumpernikla. Kromki pumpernikla posmarować masłem, na każdej ułożyć wzdłuż przekątnej 3 ruloniki śledziowe. Na miejscach nie zakrytych śledziem położyć plasterki jajek. Miejsca pomiędzy rulonikami śledziowymi a jajkiem wypełnić ozdobnie kawiorem. Na każdej kanapce ułożyć dekoracyjnie 2 łodyżki szczypiorku. Danie polecane na lunch, lub wczesną lekką kolację. Życzę smacznego!
Dr hab. Beata Więcaszek
Wydział Nauk o Żywności i Rybactwa
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie
Zachęcam do udziału w sondzie na temat spożywania ryb:
www.rybactwo.zut.edu.pl
Polecam ciekawe kierunki studiów
związane z gospodarką morską:
RYBACTWO oraz EKSPLOATACJA MÓRZ I OCEANÓW
www.rybactwo.zut.edu.pl