Jeden z największych statków wycieczkowych świata już w czerwcu w Porcie Gdynia.

mar 24, 2017 | Różne

2016.06.02 fot. T. Urbaniak 040

Zbliża się kolejny sezon turystyczny w gdyńskim porcie. Wraz z jego rozpoczęciem, do Gdyni, jak co roku, zawitają statki wycieczkowe z całego świata. 7 maja w południe do gdyńskich nabrzeży przybędzie pływający pod panamską banderą wycieczkowiec MSC Opera – inaugurując tegoroczny sezon.

W ubiegłym roku statki wycieczkowe cumowały w Porcie Gdynia 50 razy, przywożąc na swoich pokładach niemal 82 tysiące gości. W tym roku liczba zawinięć nieznacznie się zmniejszy – do 45, nie oznacza to jednak znacząco mniejszej liczby pasażerów – chociażby w związku z tym, że większa będzie w tym sezonie średnia pojemność brutto przybywających jednostek. Złoży się na to  m.in. spodziewany w tym roku najdłuższy i jednocześnie największy pod względem GT w historii polskich portów statek pasażerski -„Norwegian Getaway” armatora Norwegian Cruise Line. Jego przybycie, planowane na 23 czerwca, będzie niewątpliwą atrakcją.  Pływający pod banderą Bahama statek o długości 325 metrów (GT 145,655) należy do  największych wycieczkowców świata. Ta innowacyjna jednostka, z przepiękną promenadą na świeżym powietrzu i wieloma atrakcjami, wypływa głównie w tygodniowe rejsy z Miami w rejon Wysp Karaibskich. W bogatej ofercie rozrywkowej, kulinarnej, sportowej i rekreacyjnej znaleźć można m.in. teatr, bibliotekę, galerię, niemal 30 restauracji, Aqua Park z 5 zjeżdżalniami oraz zajmujący 3 pokłady kompleks sportowy z pełnowymiarowym boiskiem do koszykówki, stołami do ping-ponga, polem do gry w minigolfa oraz bieżnią. Na pokładzie Norwegian Getaway znajduje się też ogromny park linowy, ściana wspinaczkowa, klatka linowa ze zjeżdżalnią, a dla najodważniejszych śmiałków – wąskie platformy, wychodzące kilka metrów poza obręb statku, na znacznej wysokości. Na pokładzie znajduje się ponad 2000 kabin i apartamentów zdolnych pomieścić niemal 4000 pasażerów. Dotychczasowy rekord pod względem wielkości należał do cumującego w Porcie Gdynia w 2007 roku Navigator of the Seas (GT 139,570), rekord długości należał do Celebrity Eclipse (317m długości). Port Gdynia jako jedyny w Polsce posiada nabrzeże dedykowane do obsługi statków pasażerskich tej wielkości.

Najczęściej odwiedzającą w tym roku Gdynię jednostką będzie znana już znakomicie z poprzednich sezonów AIDAdiva (11 zawinięć). Poza wspomnianym już Norwegian Getaway będzie również parę innych statków, które odwiedzą Gdynię po raz pierwszy, najciekawszym z nich będzie Wind Surf, który pojawi się w gdyńskim porcie tylko raz, 10 sierpnia. Jego armator – Windstar – nazywa go „największym żaglowcem na świecie”. Prawdopodobnie ma rację, jednak Wind Surf powinien być nazywany łodzią hybrydową, ponieważ posiada zarówno żagiel, jak i silnik. 

Niewielki, w porównaniu z cumującymi przy gdyńskich nabrzeżach „gigantami”, 187-metrowy żaglowiec (GT 14,745), imponuje pięcioma masztami, z których każdy ma 50 metrów wysokości. 

Zakończenie tegorocznego sezonu wycieczkowców w Porcie Gdynia nastąpi 6 września, kiedy to odwiedzi Gdynię ostatni z awizowanych statków, pływający pod włoską banderą, Costa Pacifica.

Ciekawostka: średnia długość statków wycieczkowych awizowanych na ten sezon to 256,84 m, a średnie GT to 75,479 !

Port Gdynia