Janusz Jarosiński: Na początek koncert na 3 tys. osób…

lip 2, 2012 | Port Gdynia

Morza i Oceany: – Jakimi wynikami przeładunkowymi zamknie się półrocze dla Portu Gdynia?

JJJanusz Jarosiński, Prezes zarządu Zarządu Morskiego Portu Gdynia: – Wszystko wskazuje na to, iż porty polskie zamkną rok bieżący spadkiem przeładunków. Niestety, my również się do tego przyczynimy, bowiem wynik ładunkowy na koniec roku będzie niższy niż w 2011 r. I półrocze z ok. 5 % spadkiem przeładunków zadowoliło nas w grupie drobnicy z uwagi na wzrastający wolumen kontenerów oraz w ładunkach węgla i koksu. Niemal zupełny brak paliw płynnych przy zmniejszonych ilościach chemikaliów oraz kruszyw spowodował, iż I półrocze jest słabsze niż w roku poprzednim.

Morza i Oceany: – Czy inwestycje przebiegają bez zakłóceń. Które są na ukończeniu i jakie rozpoczną się w tym roku?

Janusz Jarosiński: – Realizacja zadań inwestycyjnych przebiega zgodnie z planem. 12 lipca zostanie podpisana umowa na dofinansowanie rozbudowy terminalu ro-ro środkami unijnymi. Jeszcze w lipcu zostanie rozpisany przetarg na budowę magazynu paszowego, a przetargów na kolejne dwa magazyny należy oczekiwać w najbliższym czasie. Aktualnie kończymy przygotowywanie kompletnej dokumentacji na budowę nabrzeża Bułgarskiego i modernizację Szwedzkiego. Inwestycje te zakończą się w roku 2014. W I kwartale 2013 oddamy do użytku nowy biurowiec przy ul. Polskiej, który powstaje z przebudowy nieużytecznego magazynu. Trwa przebudowa dojazdu do Dworca Morskiego i modernizacja torów w tzw. starej (wschodniej) części portu.

Morza i Oceany: – 2012 rok jest ważnym dla Portu Gdynia. Jak wyglądają przygotowania do obchodów tego ważnego wydarzenia. Czy już możemy zdradzić program obchodów?

Janusz Jarosiński: – W ramach obchodów 90-lecia przygotowaliśmy cały szereg imprez. Chcielibyśmy, by każdy z pracowników portu i firm z nami współpracujących mógł w tych obchodach uczestniczyć. Uroczystości wrześniowe rozpoczną się koncertem na ponad 3 tys. osób w Hali Gdynia z udziałem kabaretu Rak i Marylą Rodowicz, a zakończą Galą w hotelu Sheraton. Dla naszych partnerów biznesowych i pracowników przygotowaliśmy, limitowany, numizmat upamiętniający 90-tą rocznicę powstania portu w Gdyni. Miło nam było, gdy pierwszy egzemplarz wraz z certyfikatem o nr 1 mogliśmy wręczyć Prezydentowi RP Panu Bronisławowi Komorowskiemu w czasie wizyty Pana Prezydenta w porcie gdyńskim w dniu 25.06.br.

Dziękujemy i do Zobaczenia na obchodach 90-lecia Portu Gdynia

Rozmawiał: Bogdan Tychowski