Jacht regatowy wypłynie ze Szczecina, by przez dwa lata promować Polskę za granicą

paź 16, 2017 | Różne

Polska100

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oceaniczny jacht regatowy pod polską banderą wypłynie ze szczecińskiego portu, by po dwóch latach zawitać do macierzystego portu w stulecie zaślubin Polski z morzem.

W czasie rejsu jacht przepłynie 40 tysięcy mil morskich, odwiedzi 5 kontynentów i 100 portów na całym świecie. Załoga jachtu weźmie udział we wszystkich największych regatach żeglarskich świata reprezentując w nich Polskę.

Projekt Polska100 zainicjowany został przez Polską Fundację Narodową i ma na celu promowanie Polski za granicą i wzmacnianie jej pozytywnego wizerunku oraz uczczenie setnej rocznicy powrotu Polski na mapę Europy. Kapitanem jachtu zostanie mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz. Rejs stał się częścią rządowego programu Niepodległa. Opiekę merytoryczną nad projektem Polska100 sprawuje Polski Związek Żeglarski oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Wizyty w portach są doskonałą okazją do zorganizowania cyklu imprez promujących polską kulturę, tradycję, a także osiągnięcia i sukcesy. Pokład polskiego jachtu stanie się miejscem do spotkań z Polską oraz przeżycia niepowtarzalnych emocji i wrażeń. Podczas konferencji prasowej oficjalnie otwierającej projekt, Mateusz Kusznierewicz poinformował, że do załogi Polska100 zaprosi najbardziej uznanych polskich żeglarzy.

– Polska100 to bezprecedensowe przedsięwzięcie łączące pozytywne emocje, sportowe wyzwania oraz unikalne możliwości komunikacyjne i promocyjne. Chcemy jednocześnie czerpać z bogatej tradycji i historii polskiego żeglarstwa morskiego i oceanicznego oraz uświetniać tak ważne dla naszej historii – setne rocznice – mówił Mateusz Kusznierewicz.

Już teraz wiadomo, że każdy będzie mógł wziąć udział w tym rejsie w ramach wirtualnej załogi, do której organizatorzy zapraszają wszystkich Polaków, a dzięki konkursom wiele osób otrzyma szansę wejścia na pokład jednostki. Przygotowania, a później zmagania i przygody zespołu projektu Polska100 będziemy na bieżąco śledzić za pośrednictwem relacji w mediach i internecie.

Obecność wśród partnerów projektu Akademii Morskiej w Szczecinie dodatkowo podkreśla jego charakter – promującego polską kulturę i bogatą tradycję morską. Uczelnia w mijającym roku obchodzi 70-lecie swojego istnienia, a podkreślając swoje korzenie w tradycji, podejmuje odważne przedsięwzięcia.

Więcej informacji na temat projektu: www.polska100.org

 

Źródło: infoludek.pl