TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

800px Barrow Offshore wind turbines NR

Jestem przekonany, że za 5 lat, a w kolejnym interwale czasowym za 10 lat, duże inwestycje offshore wesprą polski system elektroenergetyczny - zadeklarował w poniedziałek podczas wizyty w Porcie Gdańsk premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki, odpowiadając na pytanie o rozwój żeglugi śródlądowej i projektów offshore, powiedział że "to jedne z priorytetów ministra Gróbarczyka (wiceminister infrastruktury - PAP)".

Nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak mocno na przeszkodzie inwestycji (w żeglugę śródlądową - PAP) staną różne uwarunkowania ekologiczne, takie jakich Niemcy, Francja czy Austria nie musiały spełniać, kiedy budowały swoje inwestycje - powiedział premier. Jego zdaniem inwestycjom z sektora żeglugi śródlądowej towarzyszy bardzo trudny dialog z partnerami zagranicznymi, np. z Niemcami, jak to ma miejsce w przypadku działań zmierzających do udrożnienia granicznej rzeki Odry.

Morawiecki powiedział, że "środki na te inwestycje znajdą się", gdyż pochodzą z uszczelnionego systemu finansowego i szybkiego rozwoju gospodarczego kraju.

Procesy związane z inwestycjami w offshore są zdaniem premiera skomplikowane. "Jestem przekonany, że jesteśmy u progu realizacji tego projektu, z budową portu offshore'owego w Trójmieście. Te decyzje praktycznie już zapadły, przystępujemy do ich realizacji" - powiedział szef rządu.

Jestem przekonany, że za 5 lat, a w kolejnym interwale czasowym za 10 lat, duże inwestycje offshore wesprą polski system elektroeneretczny - zadeklarował premier.

mfr/ drag/

Źródło: PAP