TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

UL grafika wizerunkowa 500x80px

unity25

Unity Line Limited oraz Polska Żegluga Bałtycka planują utworzyć wspólną spółkę poprzez przystąpienie Unity Line do spółki Polskie Promy - poinformował we wtorkowym komunikacie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 

“Zamierzona koncentracja nastąpi w formie utworzenia wspólnego przedsiębiorcy przez Unity Line Limited z siedzibą w Limassol na Cyprze (“Unity Line”) oraz Polską Żeglugę Bałtycką z siedzibą w Kołobrzegu (“PŻB”), poprzez przystąpienie Unity Line do utworzonej w tym celu przez PŻB spółki Polskie Promy z siedzibą w Szczecinie” - napisano w komunikacie.

Jak informuje UOKiK Unity Line należy do grupy kapitałowej tworzonej przez przedsiębiorstwo państwowe Polska Żegluga Morska. Jest to wiodąca i największa grupa armatorska w Polsce i jeden z większych w Europie i na świecie morskich przewoźników suchych ładunków masowych.

PŻB jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa i stoi na czele tworzonej przez siebie grupy kapitałowej PŻB, będącej właścicielem i armatorem promów morskich.

Przedsiębiorcy uczestniczący w koncentracji prowadzą żeglugę promową na Bałtyku (Unity Line pod marką Unity Line i PŻB pod marką Polferries). Polskie Promy mają być przedsiębiorcą powołanym do pozyskania finansowania, a następnie zamówienia i nadzoru budowy promów morskich typu ro-pax (promy towarowo-pasażerskie).

 

Łukasz Pawłowski

Źródło: PAP