TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

UL grafika wizerunkowa 500x80px

36 800

W piątek w porcie w Policach (Zachodniopomorskie) odbył się, niemal w rok po wprowadzeniu do eksploatacji, chrzest masowca należącego do Polskiej Żeglugi Morskiej. Jednostkę Solidarność ochrzczono w 39. rocznicę podpisania Porozumień Szczecińskich. 

Solidarność to nowoczesny, ekonomiczny w eksploatacji udźwigowiony masowiec szerokolukowy ("otwarty") projektu Deltamarin 37 o nośności 39 000 ton. Statek ma długość 180 metrów, szerokość 30 metrów i zanurzenie 10,5 metra. Matką chrzestną jednostki została Joanna Kościk, żona Andrzeja Kościka, przewodniczącego Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność".

Chrzest Solidarności odbył się w porcie w Policach, gdzie statek przypłynął z ładunkiem marokańskich fosforytów.

Statek został zamówiony jeszcze w 2010 r., ale poprzedni zarząd PŻM, nie mając pieniędzy na jego dokończenie postanowił go porzucić wraz z wpłaconymi wielomilionowymi zaliczkami. Kiedy w 2017 r. funkcję zarządcy komisarycznego PŻM objął Paweł Brzezicki podjął decyzją o jego ukończeniu.

W październiku 2018 r. Solidarność weszła do floty PŻM jako 61 statek armatora. Od tego czasu PŻM odebrał jeszcze statek Karlino, a za parę tygodni odbierze jeszcze bliźniaczy do Solidarności statek Sopot.

 

Źródło: Polska Agencja Prasowa