Inne miejsce dla masztu?

sty 27, 2013 | Szczecin

111masztSzczecin. Czy maszt Maciejewicza zostanie przeniesiony? Ustawiony przy wjazdowej arterii do miasta, dla wielu stanowi jeden z symboli portowego Szczecina. Jest jednak i druga strona medalu: nieremontowana od ponad 20 lat konstrukcja stanowi coraz większe zagrożenie dla otoczenia.

Sprawa jest znana od dawna. Maszt wpisany jest do rejestru zabytków. Prawo własności do niego ma Muzeum Narodowe, ale teren przy Trasie Zamkowej należy do miasta. Dwa lata temu, okazało się, że liny podtrzymujące 30-metrową i ważącą 30 ton konstrukcję, są w bardzo złym stanie i wymagają pilnej restauracji. W ubiegłym roku, muzeum ogłosiło przetarg na remont masztu. Niestety, z powodu ofert przekraczających możliwości finansowe instytucji, nie został on rozstrzygnięty. Co zatem dalej z tą sprawą?

– Racjonalny jest okresowy demontaż i całościowa konserwacja – wyjaśnia Lech Karwowski, dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie. – W związku z ograniczeniami budżetowymi prace będą rozłożone w czasie. Pierwszy etap to demontaż masztu i jego składowanie. Ten etap zamkniemy jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku. Następnie maszt zostanie poddany szczegółowym badaniom, powstanie ekspertyza, na podstawie której zostanie opracowany plan konserwatorski. Rozpoczęcie tych prac przewidujemy na przyszły rok. Ostatnim etapem będzie montaż masztu w przestrzeni publicznej.

Gdzie stanie odremontowana konstrukcja? To nie jest jeszcze pewne. Muzeum optuje za swoim terenem przy Wałach Chrobrego lub Łasztownią. Władze miasta nie mają nic przeciwko. Ich stanowisko wyrażone zostało w liście do dyr. Karwowskiego. Czytamy w nim m.in. „Zgodnie z wolą właściciela, obiekt może pozostać w dotychczasowej lokalizacji lub możliwe jest przeniesienie go w inne miejsce. Teren na Łasztowni, będący własnością muzeum, w naszej ocenie jest właściwy pod docelową lokalizację masztu, dopasowaną do historycznego charakteru miejsca, łączącego funkcje portowe i żeglugowe miasta. W przypadku czasowej lokalizacji możliwe jest usytuowanie obiektu na innym obszarze, wybranym za zgodą jego właściciela, np. na terenie Wyspie Grodzkiej”.

Źródło: www.kurier24.pl