Logo

1poroams14Akademia Morska w Szczecinie podpisała porozumienie o współpracy naukowo-technicznej z PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Celem jest unowocześnienie procesu dydaktycznego oraz wspólne działania w zakresie badań, rozwoju i nauki.

Filarami funkcjonowania szczecińskiej Akademii Morskiej jest nauka (badania, rozwój) oraz nauczanie. Dzięki kooperacji z przemysłem ten pierwszy obszar zyska na intensywności. Ale korzyści są obopólne – Efekt synergii jest znakomity – mówi dyrektor PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. Oddział Zespół Elektrowni Dolna Odra Wojciech Dobrak – Możliwość znalezienia partnera w Akademii Morskiej w Szczecnie oceniam bardzo pozytywnie.

W ramach porozumienia realizowane będą praktyki dla studentów uczelni, co jest niezwykle istotne dla życia zawodowego młodych ludzi (zakład będzie w stanie przyjąć od kilku do kilkunastu osób). Kadry PGE skorzystają na udziale w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych realizowanych dla pracowników gospodarki przez uczelnię. Możliwe będzie również korzystanie z laboratoriów badawczych akademii, przy jednoczesnym wsparciu rozwoju pracowni.

Według prorektora ds. nauki AM w Szczecnie – dr. hab. inż. Artura Bejgera – laboratoria, którymi dysponuje uczelnia mają możliwości symulacyjne, a tego brakuje przemysłowi. Ten natomiast wskaże, jakie systemy do rozwijania zadań i możliwości symulatorów można zainstalować na sprzęcie, by stale podnosić jakość badań.

Organizowane będą również wspólnie konferencje naukowo-badawcze oraz realizowane wspólne prace wydawnicze – wykorzystana zostanie przy tym wiedza inżynierów z zakładu Dolna Odra.

Zdaniem dyrektora Dobraka niewykluczony jest również udział uczelni w rozwoju i budowie nowych bloków energetycznych. Cieszę się, że potencjał naszej uczelni może się przydać dla tak dużego konsorcjum. Tym bardziej, że nie przygotowujemy projektów do odłożenia na półkę, ale by można je było realizować i stosować w przemyśle – podkreślił rektor Akademii Morskiej w Szczecinie prof. Stanisław Gucma

Porozumienie ma charakter ramowych – w przyszłości możliwe będzie poszerzanie obszarów współpracy na podstawie odrębnych umów. Dokument 17 kwietnia podpisali: prof. dr hab. inż. kpt. ż. w.  Stanisław Gucma - rektor Akademii Morskiej w Szczecinie oraz Wojciech Dobrak – dyrektor PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.- Oddział  Zespół Elektrowni Dolna Odra.

© Wszelkie Prawa Zastrzeżone dla morzaioceany.pl