TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

1akademiamorskazegZwycięska załoga jachtowa Akademii Morskiej w Szczecinie, I miejsce w eliminacjach Pucharu Polski w Koronowie.

Żeglarska załoga Akademii Morskiej w Szczecinie w składzie Bartosz i Adam Piotrowscy zajęła I miejsce w regatach rangi Pucharu Polski Jachtów Kabinowych - Puchar Zalewu Koronowskiego „Koronowo Cup” IV Mistrzostwa Polski Omeg Klasycznych w Koronowie k. Bydgoszczy. Zawody odbyły się 25-26 maja 2013 roku.

Zgodnie z instrukcją żeglugi przeprowadzono 7 wyścigów. Nasza załoga podzieliła się na dwa jachty - na jachcie pod egidą naszej uczelni pływali Bartosz i Adam Piotrowscy, a na drugim gościnnie na szorach usiadł Karol Krzyżanowski (podobnie jak Adam, student AM w Szczecinie).

W pierwszym dniu zawodów, w deszczu, udało się rozegrać cztery wyścigi. Nasza podstawowa załoga zajęła odpowiednio 1, 1, 1, 2 miejsce. Druga: 2., 2., 2. i 1. miejsce. Drugiego dnia regat, przy lepszych warunkach do żeglugi (3-4st. Beauforta) załoga Akademii Morskiej w Szczecinie wygrała wszystkie biegi (2 biegi normalne i jeden długodystansowy),  a druga ukończyła je wszystkie na drugim miejscu. Oba zespoły zakończyły regaty plasując się na 1. i 2. miejscu w klasyfikacji generalnej eliminacji Pucharu Polski.

Załoga jachtowa Akademii Morskiej w Szczecinie

Nasi żeglarze to już weterani jeśli chodzi o starty w barwach Akademii Morskiej w Szczecinie. Ostatnie dwa lata reprezentowali naszą uczelnię w regatach rangi Puchar Polski Jachtów Kabinowych, wiele razy zdobywając najwyższe laury, a rywalizacje w dwóch ubiegłych sezonach (2011 i 2012) zakończyli plasując się na 4. miejscu w kraju.

W sezonie 2013 załoga startuje na jachcie ‘Mariner 20’ zbudowanym pod regaty, by mieścić się w przeliczniku T1 w ww. cyklu regat. To bardzo szybki jacht, który startując w sezonie ubiegłym w dwóch eliminacjach Pucharu Polski zajął 3. i 1. miejsce, gdzie 3. było wynikiem awarii sprzętu i wiązał się z koniecznością wycofania się z wyścigów.

Załogę od początku jej istnienia stanowią studenci i absolwenci AM w Szczecinie. Sternikiem i szefem zespołu jest Bartosz Piotrowski (absolwent naszej uczelni na studiach inżynierskich i magisterskich Wydziału Nawigacyjnego), pozostałymi załogantami są studenci Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu - Adam Piotrowski i Karol Krzyżanowski.

Bartosz i Adam są również instruktorami żeglarstwa i szkolą następne pokolenia żeglarzy.