Inauguracja roku akademickiego w Akademii Morskiej w Szczecinie 2016/17

paź 3, 2016 | Polskie nowości

1abccAkademia Morska Szczecin 01

Inauguracja roku akademickiego to święto studentów. Tradycyjnie powitaliśmy  nowych studentów w szeregach Akademii Morskiej w Szczecinie podczas uroczystej inauguracji u stóp Wałów Chrobrego. 

JM Rektor Wojciech Ślączka miał zaszczyt gościć m.in. ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, Marka Gróbarczyka, marszałka Olgierda Geblewicza, ks. biskupa Henryka Wejmana, przedstawicieli szczecińskich oraz ogólnopolskich uczelni, firm i instytucji branży morskiej. Wspólnie powitali oficjalnie blisko 800 nowych studentów uczelni. 

Minister Gróbarczyk, jako absolwent Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni, zapewnił adeptów o słuszności obranego przez nich kierunku.

Odwołując się do długiej tradycji szkolnictwa morskiego w Szczecinie, Rektor nawiązał także do przyszłości absolwentów uczelni i perspektyw rozwoju. Wykształcenie zdobyte w Akademii Morskiej w Szczecinie to kapitał w życiu zawodowym. – Możecie rozwinąć skrzydła na każdym kierunku, pod warunkiem, że dysponujecie siłą, dyscypliną i samozaparciem – mówił Rektor Ślączka. 

Tym bardziej cieszą zdecydowanie i entuzjazm studentów, którzy rozpoczynają studia przekonani o słuszności swojego wyboru, kultywują tradycje rodzinne, widzą przed sobą przyszłość w zawodzie. 

Cieszy też fakt, że studenci bardzo licznie uczestniczyli w apelu pod pomnikiem Tym, którzy nie powrócili z morza, składając im hołd w piątkowe popołudnie na Cmentarzu Centralnym. Planując swoją przyszłość, pamiętają także o przeszłości oraz tradycji, z której się wywodzimy. 

W roku akademickim 20016/17 studia rozpoczyna z nami blisko 4000 studentów. Na pierwszy rok przyjęliśmy 794 osoby, w tym ponad 200 dziewcząt oraz 74 obcokrajowców. Kierunki, z jakich przyjeżdżają do nas studenci to m.in. Ukraina, Rosja, Białoruś, ale też Czechy czy… Republika Konga – studia na Nawigacji rozpoczął dziś mieszkaniec tego właśnie kraju. 

Największym zainteresowaniem cieszyły się kierunki: Logistyka na Wydziale Inżynieryjno-Ekonomicznym Transportu oraz Nawigacja na Wydziale Nawigacyjnym. 

 

Weronika Bulicz

AM w Szczecinie