Gdynia Infobox nabrał kształtów

gru 28, 2012 | Gdynia

amojemiastoGdynia Infobox nabrał kształtów. Na placu budowy jest już 65 kontenerów, z których stworzono szkielet budynku. Ciekawość spacerujących u zbiegu ulic Świętojańskiej i 10 Lutego wzbudza także wieża widokowa. Na jej szczycie zamontowano już taras widokowy, a stamtąd rozciąga się wspaniały widok na Skwer Kościuszki i morze.
 
Gdynia Infobox będzie spełniał głównie funkcję informacyjną. Ważną w kontekście tego, co w Gdyni wydarzy się w najbliższych latach. A działo się będzie sporo. Na terenach poprzemysłowych – na molo Rybackim (terenie, który kiedyś użytkował Dalmor) czy obszarze po Stoczni Nauta (w związku z jej przeniesieniem na tereny po Stoczni Gdynia) powstanie praktycznie nowe centrum Gdyni. W 2013 roku ruszy budowa głównej siedziby NORDEA Bank Polska i hotelu Courtyard by Marriott między Gemini a Sea Towers. Zmieni się też samo Gemini, a nieopodal powstanie Forum Kultury. Rozpoczynają się prace nad Pomorską Koleją Metropolitalną, a na terenach Gdyni-Zachód powstają nowe osiedla i infrastruktura miejska. O tym wszystkim będzie w nowoczesny i przystępny sposób informował Gdynia Infobox. Tak dzieje się na całym świecie w miastach, które rewitalizują duże obszary poprzemysłowe (tak było w Berlinie i Londynie, tak jest w Hamburgu). Tam również infoboxy tworzy się z kontenerów i Gdynia, jako pierwsze miasto w Polsce, wpisuje się w ten swoisty architektoniczny trend.
 
Realizowana budowa to jednak nie tylko budynek Gdynia Infobox. To także rewitalizacja całego skweru, popularnie zwanego skwerem Żeromskiego. Potencjał tego terenu od lat nie był wykorzystywany. Z powodu skomplikowanych kwestii własnościowych, przez lata nic tam nie można było zbudować. A to przecież teren w doskonałej lokalizacji – przy głównej ulicy w mieście.
 
Gdynia Infobox nie jest docelową zabudową w tym miejscu. Plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza tam zabudowę stałą, nawiązując do stanu przedwojennego. Za kilka lat, być może stanie tam kamienica, natomiast kontenery będzie można, w razie potrzeby, użyć do innych celów.
                                                                                                                               
Dzięki budowie Infoboxu i aranżacji terenu wokół, skwer ma szansę stać się miejscem spotkań – swego rodzaju gdyńskim rynkiem. Do tego predestynuje go lokalizacja na przecięciu głównych ulic Gdyni. To będzie przyjazna, zielona i nowoczesna przestrzeń, godna centrum dużego miasta. Miejsce obywatelskiej rozmowy na ważne dla miasta tematy, ale też przestrzeń, w której można usiąść na trawie, odpocząć, wypić kawę, spotkać się z przyjaciółmi czy pobawić się z dziećmi. Co ważne, skwer nie straci charakteru zielonej oazy w mieście. Zieleń zostanie na nowo zaaranżowana i grać będzie tam jedną z głównych ról. Lepszą ekspozycję, właściwą wielkiej postaci, mieć będzie pomnik patrona miejsca – Stefana Żeromskiego.
 
Gdynia Infobox to jedynie element całości inwestycji, w skład której wchodzi 22-metrowa wieża widokowa, kawiarnia, centrum aktywności kulturalnej, mała architektura, nowa wiata przystankowa, imponująca aranżacja zieleni, iluminacja, ale też miejsca parkingowe czy toalety miejskie.