Gdańsk gościł niemiecką misję gospodarczą z regionu Berlin-Branderburgia

wrz 6, 2012 | Port Gdańsk

Niemieckamisja1Na zaproszenie Zarządu Spółki Akcyjnej Zarząd Morskiego Portu Gdańsk, 3 września przybyła do Gdańska siedmioosobowa delegacja przedsiębiorców i władz regionu Berlin-Brandenburgia. Głównym celem wizyty było zbadanie możliwości współpracy z portami województwa pomorskiego i powstającą na Pomorzu bazą logistyczną dla obsługi lądowego zaplecza portów.

W składzie delegacji, której przewodził prof. dr Herbert Sonntag, Prezes Zarządu LogisticsNet Berlin-Brandenburg (LNBB) i prorektor Uniwersytetu Technicznego Nauk Stosowanych w Wildau, byli także: Jutta Cremers z Ministerstwa Gospodarki i Spraw Europejskich Rządu Federalnego Brandenburgii w Poczdamie, Markus Kappes i Sybille Rehse z Centrum Inwestorów Wschodniej Brandenburgii we Frankfurcie nad Odrą, Werner Mantzel, z Kolejowego Centrum Logistycznego Elstal, Andreas Schulz z centrum magazynowego Dock 100 Logistik GmbH w Berlinie oraz dr Norbert Wagener z Wagener & Herbst Management Consultants Gmbh w Poczdamie.

Niemieckamisja2Goście zapoznali się z możliwościami inwestycyjnymi i planami rozwoju gdańskiego portu podczas prezentacji prowadzonej przez Juliana Skelnika, Dyrektora Biura Współpracy Zagranicznej, Marketingu i Promocji ZMPG SA oraz rejsu po porcie. W spotkaniu na wieży widokowej Kapitanatu Portu Północnego wzięła też udział m.in. Karolina Włodarczyk, Prezes Gdańskiego Terminalu Kontenerowego oraz Małgorzata Zalewska z Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Drugi dzień wizyty delegacji niemieckiej przeznaczony był na zorganizowaną w salach Filharmonii Bałtyckiej konferencję z udziałem około 40 przedsiębiorców branż transportu, spedycji i logistyki Województwa Pomorskiego. Strona niemiecka zaprezentowała własne firmy i poznała plany rozwojowe m.in. gdyńskiej „PCC Intermodal”. O możliwościach współpracy dyskutowano rozważając przede wszystkim potrzeby przewozów kolejowych, dystrybucji ładunków, transportu kontenerów oraz zasady polityki zarządzania klastrami logistycznymi.

Rangę wizyty podkreślił fakt objęcia jej patronatem przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka.

Janusz Kasprowicz
Rzecznik prasowy ZMPG SA