Nagroda specjalna „Bursztynowa Kaczka” trafiła do Remontowa Shipbuilding, a trzy wyróżnienia honorowe „Bursztynowe Jajka” do Deepwater Container Terminal Gdańsk, Loconi Intermodal oraz Polskie LNG. W piątek w Gdyni odbyło się tradycyjne spotkanie branży morskiej „Wspólna Kaczka”.
Była to już XVIII gala, na której wręczono nagrody Krajowej Izby Gospodarki Morskiej. Coroczna gala „Wspólna Kaczka” odbywa się tradycyjnie w drugi piątek października. Jest to spotkanie przedstawicieli biznesu morskiego z całej Polski i z zagranicy, głównie Europy Zachodniej oraz firm z nimi współpracujących. Spotkanie odbyło się w hali Gdynia Arena.
Nagrodę honorową „Bursztynowa Kaczka” przyznano firmie Remontowa Shipbuilding. Firma otrzymała to wyróżnienie za specjalistyczne, nowoczesne i innowacyjne jednostki, czyli prom „Salish Orca” z napędem dual-fuel dla kanadyjskiego armatora BC Ferries, z unikatowym w światowej skali systemem bunkrowania LNG oraz specjalistyczny statek przeznaczony do układania, podnoszenia i konserwowania kabli podmorskich „Siem Aimery” dla norweskiego armatora Siem Offshore, najdroższą jednostkę w historii polskiego przemysłu stoczniowego, w odniesieniu do jednego kilograma masy.
Kapituła przyznała również trzy równorzędne wyróżnienia honorowe „Bursztynowe Jajka”. Pierwsze trafiło do DCT Gdańsk, za zakończenie największej prywatnej inwestycji sektora portowego w Polsce i jednej z największych tego typu inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Inwestycja sprawiła, że Port Gdańsk dysponuje największym terminalem kontenerowym na Bałtyku o potencjale przeładunkowym 3 mln TEU.
Kolejne wyróżnienie przyznano firmie Loconi Intermodal, w uznaniu za bardzo szybkie reagowanie na zmieniającą się sytuację rynkową oraz konsekwentną realizację założonej strategii rozwoju transportu intermodalnego w Polsce i przenoszenia ładunków z dróg na tory.
Trzecie z wyróżnień trafiło do firmy Polskie LNG, za oddanie do użytku terminalu LNG w Świnoujściu. Powstanie terminalu, największego tego typu na Bałtyku, pozwala na odbieranie gazu ziemnego drogą morską z dowolnego kierunku na świecie, przez co przyczynia się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
VIK
Czytaj więcej na:
https://biznes.trojmiasto.pl/Gala-branzy-morskiej-Wspolna-Kaczka-2017-n117476.html#tri