Duży zysk A.P. Moeller-Maersk

sie 21, 2014 | Żegluga Morska

1acontainership-maersk-ll-oct09-2012Duńska grupa logistyczna oraz poszukiwania i wydobycia ropy naftowej, A.P. Moeller-Maersk, uzyskała w I półroczu blisko 23,7 mld USD przychodów, tj. o 1,6 proc. więcej niż w tym samym okresie ub. roku.

Podwoiła natomiast zysk netto, który miał wartość 3,51 mld USD (rok temu 1,65 mld). Zarząd grupy oczekuje więc, że w całym 2014 roku uzyska 4,5 mld USD zysku netto, wobec pierwotnych szacunków 4 mld.

Jak poinformował zarząd, tak dobry wynik jest w dużej mierze efektem sprzedaży większościowego udziału w Dansk Supermarked, sieci 1400 sklepów na czterech kontynentach.

Z komunikatu prezentującego wyniki finansowe grupy wynika, że spółka transportowa Maersk Line (największa na świecie, obsługuje m.in. stałe połączenie porty Azji Wschodniej – DCT Gdańsk) w I półroczu przewiozła blisko 4,64 mln FEU (kontenerów 40 stopowych), o 6,9 proc. więcej niż rok wcześniej.

W tym roku niższe były jednak średnie stawki frachtu i w I półroczu wyniosły 2631 USD/FEU, podczas gdy rok temu 2691 USD/FEU. Pomimo tego, na przewozie jednego kontenera 40-stopowego Maersk Line zarabiał w I półroczu na czysto 33 dolary, podczas gdy rok temu stracił 93 dolary.

Poprawa tego wyniku nastąpiła głównie dzięki obniżce cen paliw – do 580 USD/tonę (rok temu 608 dolarów). Do zarabiania w transporcie kontenerowym przyczyniło się także wprowadzenie do eksploatacji Maersk Line największych na świecie kontenerowców, dzięki czemu o 6,6 procent zwiększyła się jego łączna zdolność transportowa.

W grupie A.P. Moeller-Maersk, inna była sytuacja w I półroczu w spółce Maersk Oil. Poniosła ona stratę 1,4 mld dolarów, głównie z powodu spadku wartości aktywów na złożach brazylijskich.

Źródło: wnp.pl