Duże ożywienie w morskim frachcie kontenerowym

gru 9, 2013 | Porty Morskie

1triple-eW październiku w globalnym eksporcie towarów wysyłanych w kontenerach drogą morską przewieziono 10,77 mln TEU, czyli o prawie 6,5 proc. więcej niż rok temu.

Jest to najwyższy wzrost tych przewozów od lipca tego, informuje Container Trades Statistics (CTS).

Ożywienie w popycie na przewozy kontenerowe są pochodną wzrostu produkcji, w tym szczególnie w Chinach, które mają największy w nich udział (ok. 40 proc.). Ogólnie, z Azji wywieziono w październiku prawie 6 mln TEU towarów w kontenerach, aż o 8,4 proc. więcej r/r. Był to zarazem najlepszy od początku br. miesiąc dla frachtu oceanicznego z tego kierunku, a porównywalny z październikiem 2011 roku.

Z wyjątkiem dostaw na rynki Ameryki Północnej i Południowej, wywóz towarów w kontenerach z Azji wzrósł w październiku we wszystkich kierunkach, choć szczególnie silne do Indii oraz na Bliski Wschód.

Jeszcze większą dynamikę miał transport towarów importowanych przez kraje azjatyckie (także w obrotach trans azjatyckich) – zwiększył się w październiku o 12,4 proc., do 4,24 mln TEU. Najwyższy był import do Azji z Europy i Afryki Subsaharyjskiej.

Według szacunków CTS, wskaźnik cen stawek frachtu spadł w październiku o 2 punkty, w porównaniu do września br. – do 83 pkt. Poziom bazowy to 100 pkt.

 

Źródło: wnp.pl