Komisja Europejska zatwierdziła dofinansowanie budowy fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych w Szczecinie. Projekt Bilfinger Mars Offshore został oceniony jako zgodny z priorytetami programu operacyjnego „Innowacyjna Gospodarka” i otrzyma wsparcie finansowe z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości prawie 25 000 000 euro.
„To dobra informacja dla naszej inwestycji. Przekazana przez spółkę dokumentacja projektu została pozytywnie oceniona przez ekspertów Komisji Europejskiej i świadczy o tym, że jest on zgodny z politykami unijnymi. Dofinansowanie pozwoli nam m.in. na zakup najnowocześniejszego wyposażenia fabryki i zastosowanie technologii, która w branży offshore będzie pionierska” – mówi Dirk Kassen, prezes zarządu Bilfinger Mars Offshore. Spółka wykazała m.in., że produkcja realizowana w budowanej fabryce pozwoli osiągnąć stabilny udział w branży offshore na terenie krajów Morza Bałtyckiego i Północnego.
Budowa fabryki fundamentów do morskich elektrowni wiatrowych, ze względu na skalę inwestycji oraz innowacyjny charakter, może liczyć na dofinansowanie w ramach działania „Wsparcie inwestycji o dużym znaczeniu dla gospodarki”.
Zastosowanie technik produkcji, koncept produkcji standardowych jacketów (fundamentów kratownicowych) oraz postępy w realizacji inwestycji były prezentowane przez Bilfinger Mars Offshore podczas targów EWEA Offshore 2015 w Kopenhadze w ubiegłym tygodniu. „Była to okazja do odbycia wielu obiecujących rozmów z przedstawicielami firm zainteresowanych nawiązaniem współpracy z BMO. Liczymy na to, że już niebawem przełożą się one na konkretne zamówienia, które będziemy realizować w nowej hali produkcyjnej” – mówi Dirk Kassen. Oferta powstającej
w Szczecinie fabryki spotkała się z dużym zainteresowaniem branży. Szczególną uwagę odwiedzających stoisko BMO przykuwała prezentacja możliwości innowacyjnego robota spawalniczego, dzięki któremu spawanie olbrzymich konstrukcji stalowych stanie się szybsze i bardziej precyzyjne. Cyfrowa maszyna umożliwi zachowanie najwyższej precyzji przy jednoczesnym skróceniu czasu spawania. Metoda ta będzie również znacznie bardziej efektywna w porównaniu ze spawaniem ręcznym – spawy na całej długości będą miały tę samą grubość. Dzięki inwestycji BMO Szczecin ma szansę na powstanie nowych miejsc pracy, lecz także na rozwój innowacyjnego przemysłu.
Bilfinger Mars Offshore