Dariusz Salata: Ze Szczecina do obu Ameryk

kw. 19, 2012 | KGHM "Metraco"

terminalkwasuPSMorza i Oceany: – Kiedy, dokładnie nastąpi uroczyste otwarcie Terminalu Kwasu Siarkowego w Porcie Szczecin?

Dariusz Salata, Pełnomocnik ds. Strategii Handlowej w KGHM „Metraco”: – Oficjalne oddanie do użytku jest przewidziane na 31 maja br. (29 maja nastąpi przecięcie wstęgi). Kwas będzie składowany w trzech zbiornikach o pojemności 6.000 m3 każdy, czyli łącznie można składować tam ok. 33 tys ton kwasu. Natomiast sam teren bazy wynosi 10.050 m2.

Kwas będzie ładowany w naszych (w sensie Grupy Kapitałoej KGHM) hutach w Głogowie i Legnicy na cysterny kolejowe. Jednym transportem dostarczane będzie ok. 1.500 ton produktu. W Szczecinie na sześciu stanowiskach rozładunkowych, kwas będzie przepompowywany do zbiorników. Po przyjściu statku, poprzez system rurociągów i morskich ramion nalewczych będzie transportowany do zbiorników statku. Istnieje też możliwość napełniania cystern samochodowych.

Baza, która jest usytuowana na Półwyspie Katowickim w rejonie Nabrzeża Katowickiego, może także przyjmować kwas w relacji statek – zbiorniki – cysterny kolejowe, ale na dziś nastawiamy się na eksport. Główne kierunki wywozu to obie Ameryki.

B. Tychowski

Zdjęcie: Marcin Bielecki (na zdjęciu teren, na którym powstanie jeden z najnowocześniejszych w Europie terminali kwasu siarkowego)