Dar Młodzieży” w urodzinach portu Hamburg

maj 12, 2014 | Polskie nowości

1hafengeburtstag„Dar Młodzieży” na zaproszenie władz Hamburga uczestniczył w wielkim święcie 825 „urodzinach” portu. Nasza fregata gościła w Hamburgu od 9 do 11 maja. Żaglowiec udostępniony był do zwiedzania, brał udział w paradzie morskiej, załoga szkolna uczestniczyła w imprezach związanych ze świętem.

„Dar Młodzieży”, co jest już tradycją, podziwiany był za nienaganny wygląd i sprawną organizację związana z jego zwiedzaniem. Duża w tym zasługa praktykantów, dla których prace bosmańskie są elementem marynarskiej praktyki, a reprezentacja podczas wielkiej prestiżowej imprezy, atrakcyjnym przeżyciem.

Jak relacjonuje komendant żaglowca, kpt.ż.w. Rafał Szymański: „W piątek braliśmy udział w paradzie wejściowej – płynęliśmy jako pierwszy żaglowiec, za fregatą Bundesmarine – FGS „Hamburg”. Pogoda nie dopisała, w trakcie parady szkwał do 9 B!. Mimo ulewnego deszczu na Landungsbrucken czekały na nas tłumy. „Dar” jest jedynym pełnorejowcem w Hamburgu. Na okręcie FGS „Hamburg” odbyło się uroczyste powitanie z wręczeniem okolicznościowych ryngrafów. Dar udostępniono zwiedzającym – długie kolejki do trapu świadczyły o zainteresowaniu naszym żaglowcem. Telewizja NDR prowadziła bezpośrednią transmisję z pokładu, włącznie z wywiadem, którego udzielał dyrektor Portu Hamburg. Uczniowie brali udział w halowym turnieju piłkarskim – nasze drużyny zajęły 2 i 3 miejsca, a w zawodach strzeleckich – drugie miejsce. Kulminacyjnym punktem obchodów był wspaniały pokaz sztucznych ogni.”

Udział „Daru Młodzieży” w hamburskim święcie był doskonałą promocją żaglowca, polskiej bandery i Akademii Morskiej w Gdyni.
Po wyjściu z Hamburga kontynuowany będzie program morskiej praktyki, a kolejnym portem na trasie będzie Świnoujście, dokąd „Dar” zawinie 16 maja.

Aleksander Gosk

Akademia Morska w Gdyni