„Dar Młodzieży” płynie na Maderę

mar 28, 2014 | Polskie nowości

1darmlodziezymaciejŻaglowiec Akademii Morskiej w Gdyni,  po zaokrętowaniu studentów belgijskiej Akademii Morskiej (Hogere Zeevaartschool Antwerpen), opuścił Antwerpię i skierował się na Atlantyk w drodze do portu Funchal na portugalskiej Maderze.

Załogę szkolną tworzy prawdziwie międzynarodowa studencka grupa, złożona z przedstawicieli 7 państw. Najliczniejsi są Belgowie – 94 praktykantów, następnie 27-miu Francuzów, 5-ciu Holendrów oraz po jednym studencie z Hiszpanii, Rumunii, Włoch i Kamerunu.   W ciągu 26-dniowej podróży, 131 studentów belgijskiej uczelni przejdzie oceaniczną praktykę marynarską.

Współpraca obu Akademii Morskich trwa od 2008 roku. Belgijscy studenci corocznie odbywają, pod okiem polskiej kadry,  praktyki marynarskie pod żaglami „Daru Młodzieży”.  Hogere Zeevaartschool jest uczelnią o tradycji sięgającej XIX wieku. Obecnie kształci oficerów floty w specjalnościach nawigacyjnej i maszynowej. Belgowie wysoko sobie cenią szkolenie na żaglowcu. Praktyki na „Darze Młodzieży” – co podkreślają przedstawiciele kadry dydaktycznej belgijskiej uczelni – są ważnym elementem edukacji morskiej.

Powrót  do Antwerpii zaplanowano na 18 kwietnia. Belgijskich studentów wymienią wówczas uczniowie średnich szkół morskich z Gdańska, Szczecina i Świnoujścia.  „Dar Młodzieży” ponownie zobaczymy przy Nabrzeżu Pomorskim w Gdyni 25 kwietnia.