CSL patronuje najtrudniejszym bałtyckim regatom – Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland 2014

wrz 11, 2014 | CSL

1abitwaogotlandW piątek, 12 września o godzinie 12,00 żeglarze – samotnicy wystartują po raz trzeci do regat o nazwie Wielka Żeglarska Bitwa o Gotland. Po starcie jachty pożeglują w kierunku Szwecji, by po okrążeniu prawą burtą wysp Gotland i Faro, bez zawijania na trasie do portów, przeciąć linię mety na redzie Gdańska. Są to niewątpliwie najtrudniejsze regaty żeglarskie na Bałtyku. W samotnej, trwającej kilka dób nieprzerwanej żegludze, należy możliwie szybko przepłynąć ponad 500-milową trasę, będąc we wrześniu przygotowanym na często bardzo trudne warunki meteorologiczne.

Do startu w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland zgłosiło się ośmiu żeglarzy. Miło nam poinformować, że w znacznej mierze dzięki wsparciu udzielonemu przez CSL, na wyczarterowanym 37-stopowym jachcie “Sunrise” w barwach CSL Internationale Spedition w regatach weźmie udział znakomity żeglarz Radosław Kowalczyk. Ma on już za sobą między innymi udane starty na 6,5-metrowym jachcie “Calbud” w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy Mini-Transat 2011 oraz w całej serii krajowych i europejskich regat.

W tej całkowicie organizowanej przez samych żeglarzy, a objętych honorowym patronatem Klubu Żeglarzy Samotników imprezie, obok Radka Kowalczyka udział w regatach wezmą pozostali jej dwaj inicjatorzy, tworzący Stowarzyszenie Ocean Team: na 40-stopowym jachcie “Polska Miedź“ Krystian Szypka (w ubiegłym roku na jachcie “Sunrise” z powodzeniem uczestniczył także w transatlantyckich regatach samotników OSTAR 2013), a na jachcie 36-stopowym “Quick Livener” Jacek 1asy-SUNRISE-fot-arch-RWYC-Plymouth-2Zieliński – po raz trzeci startujący w Bitwie o Gotland. Po raz pierwszy do tegorocznych regat zgłosili się także doświadczeni już w samotnym żeglowaniu: Ryszard Drzymalski na 30-stopowym jachcie “Konsal” (ex “Bonita”), Michał Weselak na 39-stopowyn jachcie “Wanda”, Krzysztof Kołakowski na najmniejszym, bo 22-stopowym jachcie “Blekot”, Jacek Chabowski na 33-stopowym jachcie “Polled 2” oraz Maciej Ziemba na 28-stopowym jachcie “Janeczka 2”. Na całej trasie regat zawodnikom będzie asystował obsadzony załogą 50-stopowy jacht “Fujimo” prowadzony przez kpt. Mariusza Kowalskiego.

Aktualną sytuację na całej trasie będzie można śledzić na stronie internetowej http://bitwaogotland.pl/

Zygmunt Kowalski – Moja Łasztownia