Ciężarówki już jeżdżą na Gryfię

paź 18, 2013 | Stocznie

1-108455- Robert WojciechowskiOd środy na tymczasowym moście pontonowym panuje spory ruch. Na szczecińską wyspę Gryfia jeżdżą po nim ciężarówki z piaskiem i palami. To materiały do budowy fabryki fundamentów morskich elektrowni wiatrowych – inwestycji spółki Bilfinger Crist Offshore.

Ruch na moście jest wahadłowy i co pewien czas z wyspy wracają puste ciężarówki. Później będą tędy dowożone elementy konstrukcji stalowych.

– Przez 50 lat komuny nie można było wybudować mostu o długości niespełna 200 metrów – mówi Wacław Postoła, kierownik budowy nowego zakładu. – Na razie zrobiliśmy most pontonowy, oparty na sprawdzonej konstrukcji marszałka Żukowa. Nie stać nas bowiem na to, by budować długo. Tymczasowa przeprawa jest poddana określonym rygorom, stąd jest tu odpowiednia organizacja ruchu. Zakaz wstępu mają piesi i rowerzyści. Samochody osobowe będą wpuszczane tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Przeprawa pontonowa powstała wyłącznie dla inwestycji BCO – do transportu materiałów masowych.

– Piasek na budowę dostarczany jest także barkami – dodaje Jarosław Trybuchowicz, kierownik projektu, pokazując na barki cumujące przy nabrzeżu Mazowieckim Gryfii.

Stały most, który ma być gotowy za rok, będzie służył również stoczniowcom z MSR Gryfia. Zostanie zbudowany w odległości kilkudziesięciu metrów na południe od tymczasowej przeprawy.

Nowa fabryka będzie produkować fundamenty morskich wież wiatrowych. Rocznie ma w niej powstawać ok. 90 ogromnych stalowych konstrukcji. Każda będzie ważyć ok. 1000 ton. Do ich wytwarzania zostaną zbudowane na terenie kupionym od stoczni remontowej Gryfia nowa hala produkcyjna i malarnia.

– To pierwsza w Polsce fabryka takich elementów – podkreśla W. Postoła. – Prawdopodobnie będzie miała hale produkcyjne o rozpiętości największej w kraju.

Przypomnijmy, że w pierwszym etapie BCO ma utworzyć 462 miejsca pracy. Spółka zobowiązała się zainwestować co najmniej 326 mln zł do końca 2015 roku.

(ek)

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

 

Źródło: 24kurier.pl