„Chleb i kanelbulle”. Niezwykła, polsko – szwedzka wystawa

lip 3, 2019 | Różne

grafikamail

W tym roku przypada 100-letnia rocznica odnowienia stosunków dyplomatycznych między Polską 
i Szwecją. Z tej okazji, 5 czerwca 2019 w Warszawie, odbył się wernisaż wystawy „Chleb 
i kanelbulle. Szwedzi w Polsce, Polacy w Szwecji”.  Ekspozycja jest cyklem fotografii opatrzonych opisami. Są to ciekawe portrety ludzi  – Polaków i Szwedów – którzy w swoim życiu i pracy zawodowej, zdecydowali się czerpać pełnymi garściami z kultur obu krajów. Unity Line jest partnerem tego przedsięwzięcia.

Wystawę można oglądać do 18 sierpnia przed budynkiem jej organizatora – Ambasady Szwecji 
w Warszawie. Bliźniacza ekspozycja zaprezentowana zostanie w dniach od 3 do 15 lipca 
w Świnoujściu. Mieście, które od Szwecji dzielą jedynie 92 mile morskie (około 170 km). Co więcej, mieście, które połączone jest z Ystad regularną komunikacją promową. Czy można sobie wymarzyć lepsze miejsce dla wystawy o Polakach w Szwecji i Szwedach w Polsce? Porównywalną lokalizacją może być tylko sąsiednie Ystad, do którego zresztą ekspozycja zostanie przeniesiona po 15 lipca.

Polskę i Szwecję łączy długa, bogata historia. Są to lata wypełnione zarówno przyjaźnią, jak 
i rywalizacją. W ciągu wieków wspólnych, często burzliwych dziejów, nigdy jednak nie zabrakło ludzi – obywateli Polski i Szwecji – którzy z powodzeniem budowali pomosty między swoimi krajami. Czy to poprzez wymianę kulturową, migracje, śluby, ucieczki czy zwykłe wyjazdy. Polacy i Szwedzi są bliskim sąsiadami, którzy – mimo dzielących różnic – potrafią się nawzajem od siebie uczyć. Bohaterki i bohaterowie wystawy „Chleb i kanelbulle” są tego najlepszym dowodem, 
a prezentują oni szeroki przekrój społeczny. Są wśród nich artyści, robotnicy, naukowcy, biznesmeni i fachowcy. Zwykli ludzie o niezwykłych, życiowych historiach.

Dlaczego Szwedzi piją tyle kawy? Czy Polacy są spontaniczni? Wolność to: natura, wakacje 
i morze czy też: brak cenzury, niezależność i walka? Jak przeżyć szwedzką zimę? Czy można jednocześnie prowadzić dwa domy w dwóch krajach? Czy Szwed odróżni „Kasię” od „kaszy”?  Co przyciąga Szwedów do Polski, a Polaków do Szwecji? Odpowiedzi na te i wiele innych, ciekawych pytań znajdziecie wczytując się w historie bohaterów wystawy. Ludzi, którzy odważyli się wyjść ze swojej strefy komfortu. Dzięki temu zyskali cenną wiedzę i doświadczenie, a nierzadko miłość 
i zrozumienie. Czy rzeczywiście tak wiele różni Szwedów i Polaków? Przekonajcie się sami.

Wystawy: „Chleb i kanelbulle. Szwedzi w Polsce, Polacy w Szwecji”. Autorka tekstów: Krystyna Romanowska. Autor zdjęć: Adam Tuchliński. Czas i miejsce: 5 czerwca – 18 sierpnia; przed budynkiem Ambasady Szwecji, ul. Bagatela 3 w Warszawie. 03 – 15 lipca: Terminal Promowy Świnoujście, ul. Dworcowa 1.