Chiny przyspieszyły rozwój gospodarki morskiej

lip 24, 2014 | Polskie nowości

1port-of-shanghai-01Chiny przyspieszyły rozwój gospodarki morskiej i jej wkład we wsparcie całej gospodarki oraz poprawę warunków życia mieszkańców.

Świadczy o tym China’s Ocean Development Index, który w 2013 roku wzrósł do 115,5 punktów, o 5,5 pkt. w porównaniu do 2012 roku, informuje agencja Xinhua.

Powołuje się ona na raport opublikowany przez the China Ocean Information Center i State Financial Information Center Index Research Institute.

Wskaźnik obliczono z uwzględnieniem sześciu aspektów gospodarki morskiej, w tym: produkcji gospodarczej, opieki społecznej, eksploracji zasobów, ochrony środowiska, innowacji technologicznych i zarządzania.

Najdynamiczniej rozwinęły się w ciągu minionego roku dwa subindeksy: społecznego dobrobytu (o 7,8 proc. r/r) i eksploracji zasobów naturalnych (o 8 proc.).

Agencja cytuje Zhou Wenlonga, wiceprezesa COIC, że szybko rozwijająca się gospodarka morska przyczyniła się do wzrostu dobrobytu mieszkańców. W przemyśle morskim pracowało w ub. roku 35 milionów Chińczyków. Roczny dochód netto rybaków wzrósł do 14 tys. juanów (ok. 2275 USD), czyli prawie dwukrotnie przewyższał średnie dochody mieszkańców obszarów wiejskich w Chinach.

Xinhua stwierdza, że choć gospodarka morska zmniejszyła w ub.r. dynamikę rozwoju, to zarazem poprawiła strukturę i warunki do dalszego rozwoju.

Źródło: wnp.pl