Chińczycy otworzyli największy w pełni zautomatyzowany terminal na świecie

kwi 16, 2018 | Polskie nowości

portofsh

Yangshan Deep Water Port to terminal będący częścią szanghajskiego portu, który obecnie jest najbardziej obleganą przystanią na świecie. Aby jeszcze bardziej przyśpieszyć swoje prace oraz zwiększyć możliwości przeładunkowe nowo otwarty terminal jest w pełni zautomatyzowany.

W całym Port of Shanghai w 2016 roku przeładowano 514 mln ton towarów, a w tym 37,133 mln TEU. Jego częścią jest Yangshan Deep Water Port, który jest jednym z największych terminali na świecie, otworzył właśnie nową część. Jest ona całkowicie zautomatyzowana, a wiele maszyn jest sterowanych zdalnie. 

Nowa część terminalu leży na południe od Donghai Bridge i ma powierzchnię 2,23 mln metrów kwadratowych. Linia jego nabrzeża liczy 2,350 km. Terminal obsłuży początkowo 4 miliony TEU – co łącznie da wyniki 6,3 mln TEU.

Według chińczyków – zautomatyzowane działanie zwiększy efektywność obsługiwanych statków oraz sprawi, że port będzie bardziej przyjazny dla środowiska z uwagi na to, że emisja dwutlenku węgla może zmniejszyć się nawet o 10%.

Sprzęt, który jest używany na terenie nowego terminalu został zaprojektowany i wyprodukowany w Chinach. Zautomatyzowane maszyny pochodzą z Shanghai Zhenhua Heavy Industries.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl