Chcesz zostać żeglarzem albo sternikiem?

lip 10, 2014 | Polskie nowości

1logoamZgłoś się do Akademii Morskiej w Szczecinie! – Zdobądź patent w Szczecinie lub Kołobrzegu

Decyzją Ministerstwa Sportu i Turystyki szczecińska Akademia Morska otrzymała prawo do przeprowadzania egzaminów na patent żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego, sternika motorowodnego oraz motorowodnego sternika morskiego. Oprócz egzaminów organizowanie są także szkolenia.

Egzaminy teoretyczne przeprowadzane są w obiektach Ośrodka Szkoleniowego Ratownictwa Morskiego (OSRM) AM w Szczecinie przy ul. Ludowej oraz w uczelnianym Morskim Ośrodku Szkoleniowym w Kołobrzegu (MOS). Przykładowo program szkolenia na żeglarza jachtowego obejmuje m.in. przepisy prawa drogi na wodach śródlądowych, znaki i sygnały stosowane na wodach śródlądowych oraz zasady postępowania w razie wypadku i awarii, a także informacje na temat meteorologii i ratownictwa. Kursanci nauczą się budowy jachtu, zasad bezpiecznego posługiwania się instalacjami jachtowymi, teorii i praktyki żeglowania – dowiedzą się czym jest wiatr rzeczywisty i pozorny, na czym polega praca żagli i jak zapobiegać wywrotkom jachtu. Chętni do zdobycia patentu sternika motorowodnego poznają m.in. historię i organizację sportu motorowodnego w Polsce i na świecie, wyposażenie techniczno–eksploatacyjne jachtów motorowych, silniki i urządzenia napędowe oraz zakres prac bosmańskich. W praktyce przejdą szkolenia z manewrowania jachtem motorowym z silnikiem o mocy do 60 kW, cumowania jachtu i klarowania na postój.

Egzaminy praktyczne odbywać się będą na nabrzeżach i pomostach OSRM, poligonie ćwiczeniowym MOS w Kołobrzegu oraz akwenach – Odrze Zachodniej w granicach portu morskiego Szczecin, Basenie Młyńskim, na Bałtyku oraz redzie i wodach portu Kołobrzeg.

Terminy i częstotliwość organizowania szkoleń i egzaminów uzależniona będzie od potrzeb i zainteresowania zdobyciem patentu. Obecnie w Ośrodku Szkoleniowym Ratownictwa Morskiego przy ul. Ludowej realizowany jest kurs na sternika motorowodnego.