Chcą inwestować w port

sty 16, 2013 | Port Kołobrzeg

1akolobrzegKołobrzeg. Miasto coraz poważniej myśli o rozbudowie portu, a konkretnie o budowie nowego, większego basenu jachtowego. Kiedy kilka lat temu pomysł zaprezentował prezes Zarządu Portu Morskiego Henryk Rupnik, miał obawy co do jego przyjęcia. Idea znalazła jednak uznanie wśród rządzących miastem polityków.

– Początkowo bałem się, że w przesyconym inwestycjami mieście będą opory dotyczące tego projektu. Na szczęście obroniły go statystyki. Od maja do września ub.r., w niedawno wyremontowanym starym basenie Portu Jachtowego gościliśmy ponad tysiąc jachtów. Daje to gwarancję na to, że nowy basen także się zapełni – twierdzi prezes.

W nowym basenie jachtowym ma się zmieścić 120 pełnomorskich jednostek. Po jego uruchomieniu kołobrzeska marina będzie w stanie przyjąć równocześnie 230 jachtów. Budowa nowego basenu to nie jedyna inwestycja, o jakiej myśli Henryk Rupnik. Gotowe są już projekty wykonania opaski oddzielającej teren zabytkowej Reduty Morast od przyległego do niej basenu łodziowego. Przy opasce mają zostać zamontowane pływające pomosty dla niewielkich jednostek.

– Pozostanie do zabezpieczenia sama reduta, która niestety niszczeje. Zaczynamy od konserwacji zabytkowych wrót. Podpisaliśmy już umowę w sprawie ich zabezpieczenia z koszalińską pracownią konserwacji zabytków. Myślę, że za kilka tygodni będzie można je podziwiać w całej okazałości. W najbliższym czasie chcemy też zinwentaryzować całą redutę i przygotować ją do remontu – zdradza prezes Rupnik.

Przemysław Weprzędz

Źródło: http://www.24kurier.pl/Aktualnosci/Region/Kolobrzeg/Chca-inwestowac-w-port