Budynek ZMPSiŚ SA wypięknieje

sty 9, 2019 | Port Szczecin

budynekzmpsiś

Elewacja budynku głównego ZMPSiŚ SA przy ul. Bytomskiej 7 w Szczecinie w ciągu najbliższych trzech lat poddana będzie renowacji. Budynek wypięknieje stając się z pewnością wizytówką Szczecina. Prace mają rozpocząć się jeszcze w tym kwartale. 

Dotychczas elewacja gmachu nie była remontowana. Wykonano jedynie drobne naprawy i uzupełniono ubytki oraz poddano ją gruntownemu myciu.  

Obecne działanie jest drugim etapem projektu związanego z przebudową budynku głównego. W pierwszym wykonano windę osobową wewnątrz budynku. Prace zakończyły się na początku 2017 r. Wcześniej w budynku wyremontowano ciągi komunikacyjne i klatki schodowe. 

Budynek, w którym obecnie ma swoją siedzibę Zarząd Spółki ZMPSiŚ SA wybudowano w XIX wieku wg projektu radcy budowlanego Wilhelma Meyera-Schwartau, który także osobiście nadzorował prace budowlane. W latach 70. ub. wieku budynek rozbudowano dobudowując trzecie piętro. Gmach wymieniony jest w rejestrze zabytków nieruchomych województwa zachodniopomorskiego. 

Po zakończeniu prac renowacyjnych budynek nie tylko zyska nowy blask, ale i będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Pojawi się bowiem platforma zewnętrzna umożliwiająca wejście do budynku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.  

Zarząd Portu planuje w kolejnych latach, w miarę możliwości finansowych renowację także innych zabytkowych budynków portowych. (Monika Woźniak-Lewandowska)

 

ZMPSiŚ SA