Bremerhaven – pierwszy komendant wizytuje „Dar”

maj 8, 2014 | Polskie nowości

1Kpt.Olechnowicz naDarzePodczas pobytu „Daru Młodzieży” w Bremerhaven, odwiedził żaglowiec jego pierwszy, legendarny komendant, kpt.ż.w. Tadeusz Olechnowicz.

Kapitan Olechnowicz był ostatnim komendantem „Daru Pomorza” i pierwszym nowego żaglowca – „Daru Młodzieży”. Uczestniczył w procesie jego projektowania, nadzorował budowę. Dowodził fregatą w latach 1982 – 1984. W dziewiczej podróży, podczas regat The Cutty Sark Tall Ships Races, „Dar Młodzieży” zasłynął akcją ratowania poparzonego członka załogi jachtu „Peter von Danzig”. Nasz żaglowiec mimo zaangażowania w akcję ratowniczą, zdołał jeszcze wygrać wyścig na trasie Falmouth – Lizbona, a postawa załogi uhonorowana została przez Polski Komitet Olimpijski nagrodą „Fair Play”. Komendant Olechnowicz poprowadził także pierwsze wielkie oceaniczne  wyprawy „Daru Młodzieży” – w latach 1983/84 r. do japońskiej Osaki (z pierwszym przekroczeniem równika), i do Kanady.  

Tadeusz Olechnowicz wiele lat temu osiadł w Bremerhaven, utrzymuje jednak kontakt z macierzystą uczelnią – Akademią Morską w Gdyni, uczestniczył m.in. w obchodach 25- lecia podniesienia bandery na „Darze Młodzieży”.

Kapitana Olechnowicza z małżonką, podejmował na pokładzie były podkomendny jeszcze z czasów praktyk morskich na „Darze Pomorza”, obecny komendant „Daru Młodzieży”, kpt.ż.w. Rafał Szymański.

Wspomnienia ze służby na polskich żaglowcach kapitan Tadeusz Olechnowicz zawarł w dwóch książkach: „Dar Pomorza. Z notatnika ostatniego komendanta” i „Dar Młodzieży. Z notatnika pierwszego komendanta”.

Od 9 maja „Dar Młodzieży” uczestniczyć będzie w imprezach związanych z obchodami tzw. Urodzin Portu Hamburg.