Bramki radiometryczne w BCT

lut 1, 2013 | Bałtycki Terminal Konterenowy

BCT07Pomorski Urząd Wojewódzki oraz Morski Oddział Straży Granicznej zamontowały w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym zestaw bramek radiometrycznych, które zostają uruchomione z dniem 01 lutego 2013.  To kolejna, po zainstalowaniu w ubiegłym roku najnowocześniejszego skanera do prześwietlania kontenerów, inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo ładunków skonteneryzowanych przechodzących przez Bałtycki Terminal Kontenerowy.

Bramki służą wykrywaniu materiałów emitujących promieniowanie gamma-neutronowe w kontenerach przeładowywanych w terminalu. Podobne instalacje są od niedawna standardowym wyposażeniem polskich przejść granicznych. Instalacja bramek uzupełni już istniejące systemy bezpieczeństwa, obejmujące mobilne i stałe skanery do prześwietlania kontenerów, wagi samochodowe, system ewidencji ludzi przebywających na terenie BCT oraz system telewizji przemysłowej i funkcjonariuszy ochrony.

Stale rośnie liczba ładunków przechodzących przez nasz terminal. W związku z tym, że export i import polskich przedsiębiorców stanowi gro ładunków przeładowywanych na BCT, kwestie bezpieczeństwa traktujemy priorytetowo – mówi Edward Bratnikow – Kierownik Działu Bezpieczeństwa w BCT – Naszą ambicją jest zapewnienie systemów bezpieczeństwa, które będą mogły konkurować z najlepszymi rozwiązaniami na świecie.

W ramach prac instalacyjnych, zamontowane zostały 4 bramki radiometryczne na bramie głównej BCT do monitorowania pojazdów z kontenerami oraz jedna na bramie kolejowej, przeznaczona do kontroli kontenerów przewożonych  na wagonach. Przetarg objął również zainstalowanie 2-ch stanowisk kontroli.

Wykonawca zamówienia został wyłoniony w wyniku przetargu zorganizowanego przez Pomorski Urząd Wojewódzki i Morski Oddział Straży Granicznej w ramach modernizacji polskich przejść granicznych. Zwycięzcą została firma „Relpol” z Żar.

„Relpol” to jeden z największych w Polsce producentów przekaźników wykorzystywanych w elektronice użytkowej, przemyśle, energetyce czy telekomunikacji. Firma posiada duże doświadczenie w montażu podobnych systemów, w ramach przygotowań do Euro 2012 zainstalowała bramki radiometryczne m.in. w portach lotniczych w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Rzeszowie.