BCT z nowym połączeniem do Warszawy

mar 25, 2013 | Bałtycki Terminal Konterenowy

1bctkolejBałtycki Terminal Kontenerowy 23 marca rozpoczął obsługę nowego, regularnego połączenia kolejowego na trasie Gdynia-Pruszków k. Warszawy. Jego operatorem jest Polzug Intermodal. Pociągi kursować będą dwa razy w tygodniu.

„Od kilku lat obserwujemy zwiększający się udział kolei w przewozach kontenerowych. Coraz większe nakłady na rozwój transportu intermodalnego sprawiają, że staje się on atrakcyjny cenowo, oferując jednocześnie czas przejazdu zbliżony do transportu samochodowego” – mówi Piotr Frąckowiak, kierownik działu kolejowego BCT – „Dlatego otwieranie kolejnych połączeń, zwłaszcza z tak dużymi rynkami konsumpcyjnymi jak Warszawa, jest tak istotne.

Połączenie realizowane będzie wstępnie dwa razy w tygodniu, docelowo zaś trzy razy na tydzień.Z gdyńskich terminali pociągi wyjeżdżać będą w środy i soboty, a do terminalu w Pruszkowie docierać będą odpowiednio w czwartki i niedziele. Uzupełni to dotychczasową siatkę regularnych połączeń pomiędzy BCT a licznymi terminalami śródlądowymi m.in. w Gliwicach, Kutnie, Poznaniu, Terespolu Pomorskim czy Sławkowie.

Bałtycki Terminal Kontenerowy sukcesywnie zwiększa udział kolei w ogólnej liczbie przeładunków. Jeszcze w 2009 wynosił on 12%, by w ubiegłym roku osiągnąć rekordową wartość 42%. Ten najwyższy wynik pośród polskich terminali, ale również i jeden z najwyższych w Europie, plasuje BCT wśród liderów jeśli chodzi o realizację wytycznych Europejskiej Białej Księgi Polityki Transportowej, która zakłada że do 2030 r. 35% wszystkich ładunków przewożonych będzie po torach.