BCT liderem zmian w branży TSL

lut 12, 2013 | Bałtycki Terminal Konterenowy

1KrzysztofSzymborskiZPP11 lutego w Warszawie odbyło się Forum Zmieniamy Polski Przemysł. BCT znalazł się w elitarnym gronie firm szczególnie zasłużonych dla rozwoju ekonomicznego kraju, nagrodzonych tytułem „Tego, który zmienia polski przemysł”. Dyskutowano o potencjale polskiej gospodarki i szansach na zwiększenie naszej wymiany handlowej drogą morską.   

 „O wyborze portu decyduje przede wszystkim cena i jakość usługi przeładunkowej.  Możemy przejąć dużą część polskich towarów, dziś przechodzących przez porty w Hamburgu czy Rotterdamie.  Jednak aby tak się stało, musimy przedstawić konkurencyjną ofertę, która pozwoli zaoszczędzić zarówno czas jaki pieniądze. Przekształcenie Gdyni w międzynarodowy hub kontenerowy będzie możliwe, gdy zostanie wybudowana nowa obrotnica dla statków
i sprawnie przeprowadzone zostanie planowane pogłębienie basenów portowych.” – mówił Krzysztof Szymborski, prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego – „Ważne jest również usprawnienie procedur importowych i eksportowych, w tym celnych i fitosanitarnych. Na koniec budżet państwa otrzyma 25% opłat celnych za import spoza Unii na teren Polski i docelowo Słowacji, czy innych państw regionu. Do skorzystania z oferty polskich portów zachęcać będziemy 28 lutego  w Bratysławie.”

Finałem spotkania była wieczorna gala, podczas której wręczono tytuły „Tego, który zmienia polski przemysł”. W gronie uhonorowanych znaleźli się m.in. BASF Polska,  Jan Kulczyk, połączenie Zakładów  Azotowych w Tarnowie i Puławach czy ArcelorMittal Poland. W uzasadnieniu przyznania nagrody Bałtyckiemu Terminalowi Kontenerowemu podkreślono zaangażowanie spółki w tworzenie korytarza transportowego Bałtyk-Adriatyk oraz konsekwentne zwiększanie udziału kolei w prowadzonych przeładunkach, co plasuje BCT w czołówce europejskich terminali.

„Przed nami wielkie wyzwanie – pogłębienie portu Gdynia, tak by mógł przyjmować największe statki. Ten projekt infrastrukturalny będzie mieć znaczenie nie tylko dla branży i regionu. Zaważy na przyszłości polskiej wymiany handlowej, kluczowej dla całej gospodarki.” – powiedział prezes Szymborski odbierając nagrodę z rąk Janusza Piechocińskiego, wicepremiera i ministra gospodarki oraz prezydenta Gdyni, Wojciecha Szczurka.