Bałtycki Terminal Kontenerowy otworzył bramy dla zwiedzających

maj 28, 2013 | Bałtycki Terminal Konterenowy

1bctzwiedzaniePonad 2 200 osób zwiedziło w sobotę w ramach dnia otwartego Bałtycki Terminal Kontenerowy. Była to jedna z atrakcji związanych  z obchodami 10-lecia prywatyzacji spółki i jej wejścia w skład filipińskiej grupy ICTSI. Dla chętnych przygotowano zwiedzanie terminalu, pokazy sprzętu i darmowe skoki na bungee. Wieczorem odbyła się gala dla pracowników. Uczestniczył w niej założyciel i prezes ICTSI, Enrique RazonJr.

W tym roku mija 10 lat od kiedy Zarząd Morskiego Portu Gdynia sprzedał całość udziałów w Bałtyckim Terminalu Kontenerowym międzynarodowej grupie ICTSI, z siedzibą na Filipinach. Była to pierwsza prywatyzacja w gdyńskim porcie i jedna z pierwszych w polskich portach. Grupa ICTSI za prawo do dwudziestoletniego użytkowania terminalu zapłaciła 41,5 mln USD i zobowiązała się do zainwestowania kolejnych 20 mln w infrastrukturę przeładunkową.

„Te 10 lat minęło bardzo szybko, dlatego że w terminalu nastąpiły duże zmiany. Pierwsze pięć lat, to okres prosperity, budowania doskonałej kondycji firmy, dzięki czemu przez kolejne pięć lat kryzysu przeszliśmy zwycięsko.” – podkreślił Krzysztof Szymborski, prezes BCT – „Nadal rozwijamy się, nie tylko dla siebie, dla właścicieli z grupy ICTSI, ale i dla Gdyni – gdzie blisko 20 procent mieszkańców żyje z portu. Naszym zadaniem jest takie zaangażowanie w pracę, w nasze działania zawodowe, aby coraz więcej ludzi w regionie znalazło zatrudnienie i było z tego zadowolonych.”

Chcąc przybliżyć specyfikę pracy terminala wszystkim mieszkańcom Trójmiasta, zorganizowano dzień otwarty . Tym samym obchody 10-lecia były świętem nie tylko pracowników terminalu. Obejrzeć 1bctzwiedzanie2można było, niedostępne na co dzień, magazyny czy terminal kolejowy, zorganizowano pokazy sprzętu i przeładunków. W trakcie imprezy do BCT zawinęły kontenerowce „Akacia”
i „Anne Sibum”, pod koniec dnia otwartego dołączył do nich samochodowiec „Arabian Breeze”. Dla zwiedzających możliwość oglądania normalnej pracy Terminala było dodatkową atrakcją.

Straż Pożarna i Służba Celna zorganizowały pokazy sprzętu i pojazdów, których używają w codziennej pracy, w tym najnowocześniejszego w Polsce, mobilnego skanera do prześwietlania kontenerów. Nie zabrakło również kącika zabaw dla dzieci, kolorowej waty cukrowej i balonów. Największym powodzeniem cieszyły się darmowe skoki na bungee z ponad 60-metrowej wysokości.

„Tak duże zainteresowanie naszym dniem otwartym, utwierdza nas w przekonaniu, że podobne inicjatywy są potrzebne. Jesteśmy bardzo dumni z tego, że mogliśmy pokazać nasz terminal mieszkańcom Trójmiasta. Wiemy, że specjalnie na naszą imprezę przyjechały osoby również z okolic a nawet z południa Polski. Wielu z naszych pracowników przyszło też ze swoimi rodzinami.” – mówiła po imprezie Dagmara Łuczka, rzeczniczka prasowa BCT – „Wierzę, że po tym dniu, dla co najmniej 2200 osób zagadnienia związane z obsługą ładunków na terminalu kontenerowym nie będą już taką tajemnicą”

Elementami obchodów 10-lecia prywatyzacji BCT były i inne wydarzenia. Na początku maja rozstrzygnięto konkurs fotograficzny pod hasłem „Gdynia – Port przyszłości”. Najlepsze prace można oglądać w specjalnym kontenerze BCT, ustawionym przy pl. Grunwaldzkim w Gdyni. Archiwalne zdjęcia terminalu posłużyły zaś do stworzenia okolicznościowego albumu, który wstępem opatrzył Stefan Chwin, pisarz i krytyk od dziecka związany z Trójmiastem.