Ambasador i minister na budowie terminalu: Prace idą zgodnie z planem

paź 17, 2013 | Terminal LNG

1TerminalLNGWłoski rząd dołoży wszelkich starań, by firma Saipem wybudowała terminal gazu LNG w Świnoujściu w terminie – zapowiedział Riccardo Guariglia. Ambasador Włoch wraz z ministrem skarbu państwa – Włodzimierzem Karpińskim odwiedzili w środę plac budowy gazoportu.

Szef resortu zapewnił, że współpraca obu państw gwarantuje zakończenie inwestycji. – Plan budowy ma wiele punktów krytycznych, ale cały czas realizujemy go tak, jak to zostało opisane w harmonogramie z 10 września – mówił Włodzimierz Karpiński.

To właśnie wtedy spółka Polskie LNG podpisała aneks do umowy z wykonawcami, według którego termin zakończenia budowy został przesunięty o sześć miesięcy, czyli do grudnia 2014 roku. Terminal będzie też droższy o 300 milionów złotych.

Jako powód, spółka wymieniła kłopoty branży budowlanej, m.in. upadek jednego z wykonawców, czyli polskiej Hydrobudowy. W kłopoty finansowe wpadł również jeden z oddziałów włoskiej firmy Saipem.

Riccardo Guariglia, ambasador Włoch w Polsce zapewnił, że rząd dba o to, by wykonawca z jego kraju przeprowadził wszystkie prace w terminie. – Z naszej strony robimy wszystko, aby przyjęty harmonogram został zrealizowany.

Budowa terminalu LNG rozpoczęła się trzy lata temu. Inwestycja będzie kosztować ok. 2,5 mld zł.

Sławomir Orlik

 

Źródło: radioszczecin.pl