Ambasador Gdańska przepłynie przez Morze Czerwone

lut 22, 2012 | Gdańsk

Jan Lisewski – gdańszczanin, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, propagator kitesurfingu wyrusza na kolejną wyprawę: tym razem postanowił przepłynąć na desce z latawcem… Morze Czerwone. Wyrusza już w najbliższy czwartek, zanim to jednak nastąpi – weźmie udział w konferencji prasowej, na którą zapraszamy w środę 22 lutego o godz. 13.30 do sali 315 gdańskiego magistratu.

Jan Lisewski postanowił zdobyć „koronę mórz” na kitesurfingu. 24 lipca 2011 roku jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przepłynął Morze Bałtyckie na kitesurfingu bez łodzi asekuracyjnej, tylko z użyciem zabezpieczenia satelitarnego. Rejs trwał prawie 11 godzin i liczył 207 km między Świnoujściem a Kasebergą w Szwecji. Wyczyn ten jest rekordem świata. Wydarzenie relacjonowały wszystkie najważniejsze polskie media oraz media szwedzkie.

W najbliższy czwartek (23 lutego) Lisewski wylatuje do Egiptu aby tam podjąć kolejne wyzwanie –  rejs przez Morze Czerwone. Popłynie od Egipskiej El Gouna do miasta Duba w Arabii Saudyjskiej. Przewidywana odległość to 210 km na otwartych wodach. Popłynie bez asekuracji na desce o długości 135 cm i latawcu 11 m.

Wprawa odbywa się pod patronatem Lecha Wałęsy oraz przy poparciu Ambasad Królestwa Arabii Saudyjskiej oraz Egiptu. Sportowiec popłynie jako ambasador Gdańska – na miejscu przekaże członkom Rodziny Królewskiej list od władz naszego miasta. A po powrocie reprezentować będzie Gdańsk w czasie startów w sezonie letnim 2012.

* * *

Jan Lisewski – gdańszczanin, sportowiec, wielokrotny medalista Mistrzostw Polski, instruktor i sędzia. Propagator gdańskiego kitesurfingu oraz innych sportów wodnych. Organizator charytatywnych meetingów Cold Water Master Kiteboarding Meeting. Jest prekursorem pływania w zimnej wodzie – 3 stopnie C. W czasach komunistycznych prześladowany i więziony za próby ucieczek z Polski.