Akcjonariusze stoczni pozywają Skarb Państwa

sty 16, 2015 | Polskie nowości

1stoczniaW tym roku może ruszyć proces przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowania dla akcjonariuszy szczecińskiej Porty Holding za utraconą wartość akcji. Udziałowcy obwiniają ówczesny rząd, że w 2001 roku doprowadził Holding Stoczniowy do upadku, przez co ich akcje straciły na wartości.

To będzie najprawdopodobniej największy proces z powództwa zbiorowego w Polsce. Pod pozwem podpisało się ponad tysiąc byłych stoczniowców. Batalia o to, aby sprawa trafiła na wokandę trwała prawie trzy lata.

Jak mówi Krzysztof Piotrowski, prezes Holdingu Stoczniowego, sądy odrzuciły wszystkie odwołania Skarbu Państwa, dlatego może rozpocząć się proces.

Mecenas Piotr Barcz, który prowadzi sprawę stoczniowców liczy, że do pozwu dołączą kolejni akcjonariusze. – Proszę pamiętać, że to jest ok. 8 tysięcy osób potencjalnie zainteresowanych tym postępowaniem – mówi mec. Barcz.

Jak dodaje prawnik Barbara Domańska, świadkami w procesie mogą być politycy, którzy kilkanaście lat temu podejmowali decyzje w sprawie stoczni. – To pierwszy tego typu proces zbiorowy i jak na razie jedyny z taką liczbą akcjonariuszy – przyznaje Domańska.

Proces będzie się toczyć przed sądem w Szczecinie. Termin pierwszej rozprawy nie został jeszcze wyznaczony. Byli stoczniowcy domagają się 21 mln zł odszkodowania.

Holding Stoczniowy upadł w 2002 roku. Według stoczniowców, jeszcze w 2001 roku wartość księgowa jednej akcji Porty Holding wynosiła 21 zł, dziś są nic nie warte.

 

Źródło: radioszczecin.pl