16 mln zł od Urzędu Marszałkowskiego dla Urzędu Morskiego

sie 27, 2018 | Polskie nowości

img 9402wzp

Będzie bezpieczniej na wodach administrowanych przez Urząd Morski w Szczecinie. Nowe łodzie oraz inne specjalistyczne urządzenia służące do akcji oraz działań w portach wodnych, przystaniach morskich i pasie nadbrzeżnym zachodniego wybrzeża Polski zakupione zostaną dzięki zastrzykowi eurofunduszy Urzędu Marszałkowskiego. To w sumie 16 mln zł. Umowę wsparcia podpisali w poniedziałek, 27 sierpnia 2018 roku w Szczecinie, marszałek Olgierd Geblewicz i dyrektor Wojciech Zdanowicz.

Zakup nowoczesnego sprzętu poprawi bezpieczeństwo żeglugi, ale także wpłynie na ochronę środowiska morskiego.

– Urząd Morski w Szczecinie to nasz sprawdzony partner, z którym współpracujemy od wielu lat. W perspektywie 2014-2020 udało się przekonać Komisję Europejską, aby nadal wspierać zmiany infrastrukturalne w mniejszych portach jak Stepnica czy Police oraz doposażać instytucje w specjalistyczny morski sprzęt – zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz. Ta umowa, krórą dziś podpisaliśmy obejmuje działania nad wodą. Dotyczą zakupu wysokiej klasy urządzeń do codziennej pracy na akwenach morskich, a te prowadzą w regionie od Trasy Zamkowej w Szczecinie do Świnoujścia i tylko w linii prostej liczą 70 km – dodał.

Urząd Morski z pomocą Urzędu Marszałkowskiego nabędzie dwie łodzie pneumatyczne RIB do kontroli oznakowania nawigacyjnego czy kontroli akwenów wodnych, jedną łódź hydrograficzną do prowadzenia pomiarów barymetrycznych i monitorowania głębokości na torach wodnych, a także urządzenia do obsługi pływającego oznakowania nawigacyjnego (stawiacz pław) czy eliminowaniu wypłyceń  oraz utrzymania odpowiednich głębokości (szalanda z refulatorem).

– To kolejna wspólna inicjatywa w bieżącej unijnej perspektywie. Tym projektem uzupełnimy i zmodernizujemy naszą flotę, co pomoże z kolei w utrzymaniu mniejszych portów. Zapewni także większe bezpioeczeństwo w żegludze – przyznał dyrektor Urzędu Morskiego w Szczecinie Wojciech Zdanowicz.

Projekt przewidziano do realizacji najpóźniej do grudnia 2019 roku. Procedury przetargowe mają ruszyć w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Koszt całkowity inwestycji to ponad 18 mln zł. Blisko 16 mln zł z unijnych środków przekaże Marszałek Województwa.

To już trzecia umowa uwzględniająca pomoc Unii Europejskiej podpisana pomiędzy stronami w 2018 roku. W marcu samorząd województwa i dyrekcja Urzędu Morskiego w Szczecinie parafowały porozumienia obejmujące wsparcie RPO WZ 2014-2020 dla modernizacji infrastruktury portów w Policach i Stepnicy. Eurofundusze pozwolą m.in. na pogłębienie około 7 km torów wodnych. Obie inwestycje warte są 28 mln zł. Dla tych zmian Urząd Marszałkowski w ramach Programu Regionalnego zarezerwował 24 mln zł.

 

wzp.pl