15-lecie Północnej Izby Gospodarczej

wrz 13, 2012 | Szczecin

logo jubileuszowe12 grudnia 1997 roku Polska zyskała ważnego partnera biznesowego, który od 15 lat dba o rozwój gospodarczy Szczecina, regionu i całego kraju. 60 firm założycielskich zainicjowało powstanie Izby, która dziś liczy blisko 1500 firm. Prócz członków ma też wielu przyjaciół i zwolenników, którzy codziennie korzystają z naszej pomocy i doświadczeń.  

Jako największa organizacja w kraju zrzeszająca podmioty gospodarcze nie ustajemy w swoich staraniach o poprawę bytu i respektowanie praw i przywilejów ludzi biznesu. Jako grupa mająca znaczący wpływ na gospodarkę Polski powinni oni otrzymywać odpowiednie wsparcie oraz jak najlepsze warunki do rozwoju. Izba dba o to już od 1997r. bo interes przedsiębiorców, to interes naszego kraju i nas wszystkich.

Rok 2012 jest dla nas czasem świętowania, ale również momentem wielkiej przeprowadzki, zyskania własnej siedziby i wzmożonej pracy nad poprawą sytuacji polskiej gospodarki. Przede wszystkim to jednak czas wspomnień i okazja by poznać historię Izby od samych jej początków do dnia dzisiejszego.
    
28 września 2012 roku w wyjątkowy, multimedialny sposób przy pomocy szczecińskich artystów przedstawimy zebranym Gościom dzieje Północnej Izby Gospodarczej. Opowiemy o tym z jaką pasją i trudnościami założyciele Północnej Izby Gospodarczej rozpoczynali bieg historii przełomu gospodarczego. Przypomnimy, że działalność Izby to dialog, współpraca i rozwijanie wciąż nowych partnerstw.  

Uroczyste obchody Jubileuszu 15-lecia odbędą się 28 września 2012 roku i będą podzielone na dwie części. Rozpoczniemy je w południe oficjalnym otwarciem nowej siedziby Północnej Izby Gospodarczej przy alei Wojska Polskiego 86. Zrujnowana jeszcze do niedawna willa nabrała zupełnie nowych kształtów, a od momentu otwarcia będzie służyć wszystkim przedsiębiorcom jako centrum współpracy biznesu i nauki. W południe przetniemy czerwoną wstęgę w drzwiach siedziby i zaprosimy wszystkich zgromadzonych do jej zwiedzania.

Wieczorna część obchodów odbędzie się w Hali Opery przy ul. Energetyków 4. Otworzy ją wyjątkowe, multimedialne widowisko łączące w sobie wizję dwóch światów – świata artystówi ludzi biznesu. Zdjęcia, dokumenty i wycinki gazet gromadzone w Izbie przez 15 lat zamienimy w paradokument, wizualizację i animację obrazu. Na scenie jednocześnie zagrają trzy formacje muzyczne i kwartet smyczkowy, których dźwięki zgrane będą idealnie z wyświetlanym obrazem. Takiego widowiska nie widziała jeszcze ani Opera, ani Szczecin, ani Polska.

WYJĄTKOWE MULTIMEDIALNE WIDOWISKO

Naszą historię postanowiliśmy ukazać w niezwykły sposób. Na specjalnych konstrukcjach ekranowych (mono-ekran pionowy, ekrany symetryczne i konstrukcja strukturalna) zostanie odzwierciedlone libretto oparte na tryptyku zmieniającego się czasu – które, odwołuje się do konsekwentnej misji jaką od swego założenia pełniła i pełni Północna Izba Gospodarcza.
Pierwsza cześć stanowi ukazanie „przeszłości która zbudowała przyszłość” – opowieść o tym z jaka pasją i jakimi trudnościami twórcy PIG rozpoczynali bieg historii przełomu gospodarczego. Druga – „misja specjalna” – to pokazanie, że działalność izby to dialog, współpraca i rozwijanie wciąż nowych partnerstw, trzecia zamykająca „czas na przyszłość” to nowoczesna i futurystyczna część – obrazująca skalę w jakiej działa Izba i jaką odpowiedź ma na nadciągające czasy.
Na 15-lecie powstał specjalny projekt wizualny za którym stanął Szczeciński Kolektyw Artystyczny. Stanowią go najbardziej rozpoznawali artyści w tej dziedzinie w Szczecinie zarówno wizualni jak i muzyczni.
Scenariusz/Reżyseria/Koncepcja/Aranżacja – Szczeciński Kolektyw Artystyczny
Rafał Roguszka(13muz) – producent blisko 100 wydarzeń min. MFSW inSpiracje/ Dzieci Przełomu/reżyser Otwarcia Mistrzostw Europy w Pływaniu
Pani Pawlosky – autorka i reżyserka wizualna/ Freedom Symphony/Birds of Paradise/ S_IN way to Freedom (Ukraina)
Krzysztof Ked Olszewski (kurator Miejskiej Galerii Sztuki 13muz, dyr. artystyczny MFSW inSPIRACJE, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Szczecina)
Maciej Cybulski – Pianista, aranżer, producent i reżyser muzyczny – m.in.  kierownik muzyczny musicalu RENT w Operze na Zamku
PUH (Bartosz Wójcicki)/Animacja wizualna i wideo/ -Animator, VJ, grafik, filmowiec/ współautor wizualiów do Armed Man czy Boogie Brain
Piotr Miazga/ koordynator produkcji/ operator filmowy/ – autor zdjęć do projektu Wielki Błękit (2011), koordynator wykonawczy Dzieci Przełomu
Zofia Gliszczyńska – producent, dyrektor  generalny MFSW inSPIRACJE, Chopin na 10 lotniskach w Polsce i wielu innych,Agnieszka Górska/koordynatorka artystyczna  – m.in. Otwarcia Basenu Olimpijskiego, w Filharmonii Szczecińskiej – Armed Man, dyrektor festiwalu 13 sphere,
Fractal Tree/ projekt muzyczny – wyróżnienie w międzynarodowym konkursie kompozytorskim „Crash!”/ współautorzy muzyki do Dzieci Przełomu i Otwarcia ME
Sin City Tribe/ projekt muzyczny – autorzy projektu SIN_ way to Freedom (Ukraina), oraz części muzycznej do Freedom Symphony Baltic Neopolis Kwartet – najbardziej rozpoznawalna i rozchwytywana grupa w zachodniopomorskim  prowadzona przez Emilię Goch

PROJEKTY TOWARZYSZĄCE JUBILEUSZOWI 15-LECIA PÓŁNOCNEJ IZBY GOSPODARCZEJ

Wydanie historycznego albumu pt. „Marki Szczecina”

Album „Marki Szczecina” powstaje by przybliżyć mieszkańcom Szczecina i przedsiębiorcom najbardziej znane marki i historię producentów szczecińskich. Są to między innymi przedwojenne marki: Stoewer, Feldmühle, Stern, Didier, Vulcan, Bohrish oraz powojenne: Polmo, Stocznia Szczecińska, Wiskord. Zakłady te dzięki innowacyjności swoich produkcji i oferowanej jakości zasłynęły na rynkach europejskich i światowych i stały się symbolem pomorskiego przemysłu i handlu.

Przygotowujemy tę publikację z pewnym przesłaniem. Staramy się spojrzeć na dzień dzisiejszy gospodarki Szczecina, jej dramatycznych i dla wielu bolesnych przemian przez pryzmat jego trudnej historii. To historia, którą powinni poznać wszyscy mieszkańcy naszego miasta. Wierzymy, że przygotowywana przez nas publikacja, jest potrzebna w budowaniu tożsamości dzisiejszych mieszkańców Szczecina, którzy obserwowali w naszym mieście jedynie upadki wielkich firm.
 Naszym obowiązkiem jest przypomnieć im, że Szczecin był w przeszłości gospodarczą potęgą i uświadomić, że tylko od nas samych zależy, jaki będzie w przyszłości.

Premiera publikacji odbędzie się  28 września 2012 podczas Jubileuszu Północnej Izby Gospodarczej. Ponad 120 str. bogato ilustrowanego albumu  w pierwszym nakładzie zostanie wydrukowane w 1000 egzemplarzy. Album będzie dostępny w sprzedaży, jego cena na razie nie jest znana.

„15 litrów krwi od Północnej Izby Gospodarczej”

Jednym z celów Północnej Izby Gospodarczej jest zaszczepienie w przedsiębiorcach idei biznesu odpowiedzialnego społecznie. Chcemy być dobrym przykładem nie tylko dla naszych członków, ale i wszystkich mieszkańców regionu. Dlatego z okazji Jubileuszu postanowiliśmy zorganizować  zbiórkę krwi.

Będziemy zachęcać naszych członków do poświęcenia pół godziny, które może uratować komuś życie. Krew oddadzą zarówno władze, zrzeszeni przedsiębiorcy jak i pracownicy biura Północnej Izby Gospodarczej. Nasz cel to 15 litrów krwi w jeden dzień, ale liczymy na to, że wspólnymi siłami uda się nam zgromadzić jej znacznie więcej, a przedsiębiorcy za naszą namową nie tylko przybędą tłumnie by wspólnie z nami wesprzeć zasoby Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie , lecz staną się regularnymi krwiodawcami.

Wakacje zmniejszają aktywność krwiodawców, ponieważ wyjazdy poza miejsce stałego zamieszkania, często do miejscowości, w których nie ma placówek krwiodawstwa, ograniczają możliwość oddawania krwi. Dodatkowo  w okresie urlopowym dochodzi do dużej liczby wypadków komunikacyjnych, co zwiększa zapotrzebowanie na krew, dlatego wrzesień jest momentem kiedy zasoby krwi są szczególnie uszczuplone.
Akcja rozpocznie się 12 września o godzinie 10.00 wówczas krew oddadzą prezesi Północnej Izby Gospodarczej i przedsiębiorcy. Zbiórka krwi pod hasłem „15 litrów krwi od Północnej Izby Gospodarczej” potrwa do końca września, tak by każdy z przedsiębiorców miał szansę oddać krew w dogodnym dla siebie terminie.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie znajduje się przy Al. Wojska Polskiego 80-82 i jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7.15 – 13.15 oraz w soboty od 7.15 do 12.00. By oddać krew wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty. Podając przy rejestracji hasło: „izba gospodarcza” dołączymy się do akcji. Pod koniec miesiąca podliczymy ilość krwi jaką udało się zebrać naszym przedsiębiorcom.  

Restylizacja logo Izby

Z okazji 15-lecia postanowiliśmy odświeżyć wizerunek Północnej Izby Gospodarczej m.in. poprzez unowocześnienie jej logo. Od dnia 28 września, kiedy to po raz pierwszy pokażemy publicznie odświeżoną wersję logo Północnej Izby Gospodarczej przygotowane przez Agencję Reklamową Anny Turkiewicz, stanie się ono oficjalnym logo Izby.

Zmiana identyfikacji wizualnej marki wynikła z potrzeby zwrócenia uwagi odbiorców na zmiany i nowe działania Izby. Naszym celem było unowocześnienie wizerunku Izby. Pragnęliśmy również  otworzyć się na nowych członków, przyciągnąć także młodych ludzi, być bardziej dostępną i rozpoznawalną instytucją również dla zwykłych mieszkańców miasta. Chcielibyśmy także aby społeczeństwo i członkowie zdawali sobie sprawę z tego, że jesteśmy największą Izbą Gospodarczą w Polsce.
Zmodyfikowane logo ma komunikować „nowy powiew świeżości” w Izbie. W czasie Jubileuszu chcemy oddzielić przeszłość od przyszłości. Wszystkie obecne działania w Izbie prowadzą do unowocześniania i usprawniania działania Izby, a także dawania większych możliwości zrzeszonym firmom. Odświeżone logo powinno także budzić skojarzenia rozwoju i doświadczenia.

Zmiany jakie nastąpiły w logo Izby to: restylizacja kształtu i kolorystyki motywu róży wiatrów, nadanie przestrzenności logo poprzez zastosowanie transparentnej blendy z prawej strony. Zastosowany został także jednoelementowy, podkreślający nowoczesność font. Pojawiły się inkrustacje w postaci sznurów wskazujące na tradycję organizacji.

AKTYWNY WRZESIEŃ W IZBIE

Jubileusz 15-lecia i przeprowadzka do nowej siedziby to dopiero początek tego, co przygotowaliśmy dla przedsiębiorców po wakacjach.
Tegoroczny wrzesień zapowiada się niezwykle obiecująco dla wszystkich przedsiębiorców zrzeszonych w Północnej Izbie Gospodarczej. Po okresie wakacyjnym przygotowaliśmy dla wiele spotkań, zarówno szkoleniowych, biznesowych, jak i towarzyskich.

Bardzo intensywnie wznawiamy działalność szkoleniową. Tematyka jaką będziemy poruszać podczas bezpłatnych warsztatów i szkoleń to m.in.:
– „Kodeks pracy w praktyce przedsiębiorcy”
– „Przedsiębiorstwo w kryzysie”
– „Social Media Marketing. Marketing w sieciach społecznościowych”
– „Przetwarzanie i przechowywanie danych w firmie”
– „Budowanie marki w Internecie”
– „Zarządzanie jakością” (szkolenie w języku angielskim)
– „Psychologia w odchudzaniu”
      – „Kontrole z ZUS-u nie straszne przedsiębiorcom”

Przygotowaliśmy także spotkania ze znanymi postaciami ze świata gospodarki i polityki. Już 13 września br. odbędzie się spotkanie pod hasłem „Private Banking po godzinach”, na którym gościem specjalnym będzie Robert Gwiazdowski – Prezydent Centrum im. Adama Smitha. Zaś 14 września br. na lunchu izbowym spotkamy się z wybitnym ekonomistą – Witoldem Orłowskim, z którym porozmawiamy o zarządzaniu ryzykiem w firmie. 25 września br. z kolei członkowie Północnej Izby Gospodarczej będą mieli okazję spotkać się z Agatą Zbylut podczas warsztatów dla kolekcjonerów. Na zaproszenie Zachęty Sztuki Współczesnej poprowadzi je Agnieszka Gniotek, która zaprezentuje Państwu najważniejsze polskie kolekcje prywatne i instytucjonalne, przedstawi zasady budowania kolekcji, jej przechowywania, ekspozycji, upublicznienia.
Oprócz tego także spotkania przedsiębiorców m.in. na Wieczorku Filmowym, podczas turnieju w tenisa, squasha oraz w kręgle.

Okres wakacyjny był dla nas czasem niezwykle intensywnej pracy. Udało nam się zebrać dwie grupy przedsiębiorców na biznesowe wyjazdy zagraniczne. Ponad 30 przedstawicieli naszych firm odwiedzi najpierw Pakistan, zaś później grupa prawie 50 osób poleci na misję gospodarczą do Meksyku.

Miło nam także poinformować, że coraz więcej firm zauważa naszą aktywności i dołącza do grona firm zrzeszonych w Izbie. Tylko przez okres wakacyjny akces przystąpienia do Izby wyraziło ponad 70 nowych firm! Wśród nich także tak znane przedsiębiorstwa jak: Bridgestone, Impel, Gustaw Security.

O wszystkich najbliższych wydarzeniach mogą się Państwo dowiedzieć na stronie www.izba.info

PIG/Szczecin