TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

Katar i Ukraina - nowe kierunki współpracy Portu Gdańsk wyznaczone na Baltexpo 2017

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Port Gdańsk

Czytaj więcej: Katar i Ukraina - nowe kierunki współpracy Portu Gdańsk wyznaczone na Baltexpo 2017

W dniach 11-13 września podczas targów Baltexpo członkowie zarządu ZMPG S.A. odbyli serię spotkań z udziałem m.in. przedstawicieli Państwa Kataru i Ukrainy, odpowiedzialnych za realizację polityki transportowej. Tematem rozmów były nowe możliwości międzynarodowej współpracy w obszarze gospodarki morskiej. Kluczowym wydarzeniem w ramach targów było podpisanie przez ZMPG memorandum o współpracy z Katarem. Port Gdańsk był partnerem tegorocznej edycji Baltexpo.

Podczas tegorocznej edycji Baltexpo Port Gdańsk ogłosił ukierunkowanie się na współpracę z nowymi partnerami zagranicznymi - Ukrainą oraz Katarem. Targi otworzyła debata dotycząca synergii międzynarodowych działań sektora morskiego, moderowana przez Wiceprezesa ZMPG, Marcina Osowskiego. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele polskiego i zagranicznego sektora gospodarki morskiej. Gościem specjalnym był Minister Transportu i Komunikacji Kataru, Jassim Saif Ahmed Al-Sulaiti. Targi stanowiły również okazję do dyskusji na temat perspektyw rozwoju żeglugi morskiej i śródlądowej, infrastruktury portów czy przemysłu okrętowego.

Obecność na Baltexpo dała nam możliwość dyskusji o współpracy z partnerami z całego świata. Jednym z efektów spotkań było podpisanie bardzo ważnego memorandum o współpracy z Państwem Kataru. Dodatkowo mieliśmy szansę na wzmocnienie partnerskich relacji z Ukrainą. Port Gdańsk może stać się dla Ukrainy ważnym portem przeładunkowym, natomiast strona katarska chce rozwijać m.in. import polskiej żywności. Liczymy, że wypracowane relacje z tymi krajami przyniosą korzyści nie tylko dla Portu Gdańsk, ale dla całej polskiej gospodarki - mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Podpisane 11 września br. memorandum o współpracy z Katarem zakłada sojusz między Portem Gdańsk a grupą kapitałową portów katarskich. Sygnatariuszem strony katarskiej był dyrektor naczelny zarządzający portami, kpt. Abdullah Al-Khanji. Porozumienia zakładają organizację cyklicznych spotkań grupy roboczej, w ramach której porty będą wymieniać się doświadczeniami i wiedzą.

W czasie trwania targów Baltexpo Wiceminister Infrastruktury Ukrainy Viktor Douhan wraz z Anną Moskwą, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, wizytowali Terminal Kontenerowy DCT w Porcie Gdańsk. Prowadzone przez nich rozmowy dotyczyły m.in. przyszłego memorandum o współpracy na linii Gdańsk-Odessa oraz potencjału Gdańska jako portu przeładunkowego m.in. w kontekście współpracy ukraińsko-kanadyjskiej.

 

Port Gdańsk 

Polskie porty ramię w ramię na targach Seatrade Europe

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Port Gdańsk

Czytaj więcej: Polskie porty ramię w ramię na targach Seatrade Europe

Port Gdańsk, Port Gdynia oraz Baltic Gateway zaprezentowały się wspólnie podczas największych europejskich targów statków wycieczkowych Seatrade Europe, które odbyły się w dniach 6 – 8 września w Hamburgu.

Na wspólnym stoisku Port Gdańsk i Port Gdynia przedstawiły swoją ofertę przeznaczoną dla rejsów pasażerskich. Wycieczkowe stanowią dla obydwu trójmiejskich portów coraz ważniejszą gałąź działalności. Wspólnie z Portem Gdańsk i Portem Gdynia zaprezentował się także Baltic Gateway touroperator organizujący wycieczki turystyczne m.in. po najważniejszych miastach portowych Bałtyku i Skandynawii.

- Oferta polskich portów staje się coraz ważniejsza dla międzynarodowych armatorów rejsów pasażerskich. Wierzymy, że współpracując ze sobą jesteśmy w stanie osiągnąć dużo więcej niż konkurując. Dlatego tak ważne są dla nas wspólne wystąpienia targowe. Oferty Portu Gdańsk i Portu Gdynia mogą się uzupełniać i przez to wzmacniać naszą pozycję w stosunku do największych terminali pasażerskich w Europie Zachodniej – mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Rok 2017 jest przełomowy dla obydwu trójmiejskich portów pod względem obsługi rejsów wycieczkowych. Zgodnie z aktualnym planem awizacji Port Gdańsk pobije swój dotychczasowy rekord liczby zawinięć statków pasażerskich. Port Gdynia z kolei w czerwcu br. gościł Norwegian Getaway – najdłuższy i największy pod względem tonażu wycieczkowiec, jaki dotychczas odwiedził polskie nabrzeża. W 2017 roku obydwa porty wspólnie przekroczą łączną liczbę stu zawinięć statków pasażerskich w ciągu jednego sezonu. Seatrade Europe to najważniejsza impreza wystawiennicza w Europie poświęcona turystyce morskiej. Targi są doskonałym miejscem do bezpośrednich spotkań z armatorami statków wycieczkowych. Organizowane co 2 lata Seatrade Europe skupia wśród swoich wystawców porty i miasta przybrzeżne Morza Północnego oraz Bałtyku.

 

Agata Kupracz

Rzecznik prasowy

www.portgdańsk.pl 

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk analizuje możliwości rozwoju współpracy z Indonezją

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Port Gdańsk

Czytaj więcej: Zarząd Morskiego Portu Gdańsk analizuje możliwości rozwoju współpracy z Indonezją

24 sierpnia br. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk odwiedziła 17-osobowa delegacja Komisji ds. Infrastruktury i Transportu Izby Reprezentantów Indonezji. W spotkaniu z członkami Zarządu ZMPG uczestniczył również Peter Frans Gontha, Ambasador Republiki Indonezji w Polsce.

Głównym celem wizyty była dyskusja o potencjalnym rozwoju współpracy Portu Gdańsk z portami Indonezji. Wyspa nie należy obecnie do kierunków regularnie obsługiwanych przez gdański port, który w rejonie Azji Południowo-Wschodniej posiada połączenia żeglugowe m.in. z Singapurem.

Port Gdańsk stale wzmacnia swoją pozycję na arenie międzynarodowej, a do 2020 roku chcemy stać się jednym z najważniejszych ośrodków transportowych w regionie. Dlatego analizujemy możliwości nawiązywania współpracy z partnerami nawet z najdalszych zakątków globu. Spotkanie z przedstawicielami Republiki Indonezji było okazją do skonfrontowania naszych wizji rozwoju i wymiany doświadczeń – mówi Marcin Osowski, Wiceprezes Zarządu ds. Infrastruktury Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Podczas wizyty członkowie Komisji mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Portu Gdańsk, jego infrastrukturą oraz planami rozwojowymi. Część spotkania została poświęcona omówieniu planowanych w porcie inwestycji, takich jak m.in. rozbudowa nabrzeży, modernizacja toru wodnego czy kluczowa dla ZMPG budowa Portu Centralnego.

Spotkanie w ZMPG było częścią kilkudniowej wizyty delegacji Komisji ds. Infrastruktury i Transportu Izby Reprezentantów Republiki Indonezji, która gościła w Polsce w dniach 22-25 sierpnia br. 

 

Port Gdańsk 

 

P.U.P. REZERWA i Port Gdańsk wspierają miejscowości dotknięte nawałnicami w Pomorskiem

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Port Gdańsk

Czytaj więcej: P.U.P. REZERWA i Port Gdańsk wspierają miejscowości dotknięte nawałnicami w Pomorskiem

Pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Portowych REZERWA, spółki zależnej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, udzielą pomocy gminie dotkniętej skutkami nawałnicy, która 11 sierpnia przeszła przez Polskę. REZERWA przeprowadzi rozległe prace porządkowe i dostarczy niezbędny sprzęt gminie Brusy w woj. pomorskim.

W ramach działań społecznych, P.U.P. REZERWA od 21 sierpnia br. przez trzy dni będzie pomagać w niwelowaniu szkód spowodowanych gwałtownymi burzami. Spółka przy wsparciu Zarządu Morskiego Portu Gdańsk pomoże gminie Brusy, położonej niedaleko Chojnic, w rejonie najbardziej dotkniętym nawałnicami.

Dziś na miejsce wyruszył autokar z grupą ponad 30 specjalistów. Nasi pracownicy zajmą się koniecznymi pracami porządkowymi w gminie. W ramach pomocy przekażemy również sprzęty niezbędne do porządków po nawałnicach, takie jak piły, rękawice, środki czystości, miotły, czy taczki. Działania te podejmujemy nieodpłatnie, naszym priorytetem jest pomoc mieszkańcom, którzy tego potrzebują - mówi Patryk Felmet, Prezes Zarządu P.U.P. REZERWA, spółki zależnej Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Na miejscu pracownicy grupy Port Gdańsk są razem ze strażakami-ochotnikami z Pelplina, którzy już od ubiegłego tygodnia usuwają szkody, dostarczają specjalistyczny sprzęt, środki czystości i żywność.

Pracownicy spółki REZERWA to specjaliści, którzy na co dzień zajmują się wykonywaniem prac budowlano-porządkowych na terenie Portu Gdańsk i Trójmiasta. Ich doświadczenie jest więc niezbędne na terenach dotkniętych nawałnicami. Dodatkowo firma przekaże na rzecz gminy narzędzia, konieczne podczas usuwania skutków burz.

Jest mi niezmiernie przykro z powodu tragicznych skutków nawałnic, jakie spotkały niemal całą Polskę, a w szczególności okolice Chojnic. Jesteśmy świadomi ogromu strat, z jakimi zmagać muszą się mieszkańcy wielu regionów. Dlatego wspólnie z REZERWĄ podejmiemy niezbędne działania, które będą mogły przyczynić się do pomocy poszkodowanym - podkreśla Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

Wsparcie obu spółek wpisuje się w ramy społecznej odpowiedzialności biznesu, będącej istotnym obszarem zarówno dla P.U.P. REZERWA, jak i Zarządu Morskiego Portu Gdańsk. Pomoc w województwie pomorskim to tylko niektóre z działań podejmowanych na rzecz społeczności lokalnych.

 

Port Gdańsk 

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

  • Morza i Oceany
  • Kategoria: Port Gdańsk

Czytaj więcej: Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie wykonania. 17 sierpnia 2017 r. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę na wykonanie robót budowlanych z wykonawcą prac w obrębie Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Nabrzeża Mew. Koszt inwestycji to ponad 40 mln zł.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk podpisał umowę na roboty budowlane z firmą Doraco. Kontrakt obejmuje wykonanie prac, mających na celu przebudowę oraz modernizację nabrzeży, a w efekcie usprawnienie żeglugi w Porcie Gdańsk. Te działania są częścią realizowanego przez Port wieloetapowego projektu modernizacji infrastruktury, obejmującego pogłębienie toru wodnego oraz przebudowę nabrzeży w Porcie Wewnętrznym. Całkowita wartość projektu wynosi ponad 110 mln euro. Środki pochodzą w 85% z funduszy Unii Europejskiej, pozyskanych w ramach Instrumentu "Łącząc Europę" (CEF). Podpisanie dokumentów odbyło się w obecności przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju oraz Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Instrument "Łącząc Europę" wspiera rozwój najważniejszych szlaków transportowych w Unii Europejskiej. Port w Gdańsku jest jednym z kluczowych punktów na szlaku Bałtyk - Adriatyk. Dlatego każda złotówka przeznaczona na jego rozbudowę to inwestycja, a nie wydatek. Tych złotówek z samego CEF mamy już 500 mln na 3 inwestycje realizowane tylko przez Zarząd Portu. Blisko drugie tyle trafi np. do PKP PLK na lepszą jakość połączenia kolejowego z portem - mówi Witold Słowik, wiceminister rozwoju.

Współpraca z wykonawcą obejmuje rozbudowę Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej i Nabrzeża Mew. Inwestycja zostanie zrealizowana jako jedno z zadań w ramach projektu "Modernizacja toru wodnego, rozbudowa nabrzeży oraz poprawa warunków żeglugi w Porcie Wewnętrznym w Gdańsku" łącznie na długości ok. 5 km. Prace budowlane przy Nabrzeżu Obrońców Poczty Polskiej i Nabrzeżu Mew zakończone będą wraz z końcem 2020 r.

Dzięki dynamicznej rozbudowie Port Gdańsk ma szansę w perspektywie kilku lat stać się największym głębokomorskim portem Bałtyku. Olbrzymie nakłady ZMPG na rozwój infrastruktury portowej idą w parze z inwestycjami operatorów działających na terenie Portu Gdańsk. Warto pamiętać, że duża część niezbędnych środków pochodzi z dotacji unijnych. Łącznie do 2020 roku poziom inwestycji w Porcie Gdańsk sięgnie 3 mld złotych - mówi Łukasz Greinke, Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A.

- Port w Gdańsku to kluczowy węzeł komunikacyjny na Morzu Bałtyckim, który błyskawicznie się rozwija, zwiększając tym samym potencjał całego regionu - mówi Andżelika Cieślowska, Prezes Zarządu Doraco. - Cieszy nas fakt, że mamy w tym rozwoju swój udział. Prace w rejonie wewnątrzportowego toru wodnego oraz Nabrzeża Mew i Nabrzeża Obrońców Poczty Polskiej to następny zaawansowany projekt hydrotechniczny w portfolio Doraco i kolejny już na terenie Gdańskiego Portu.

Pod koniec lipca br. została podpisana również umowa pomiędzy ZMPG a wykonawcą dokumentacji projektowej i środowiskowej dla rozbudowy węzłów sieci bazowej w zakresie infrastruktury drogowo-kolejowej.

 

Port Gdańsk