TPL_GK_LANG_MOBILE_MENU
A+ A A-

1horyzontt22 sierpnia statek szkoleniowo-badawczy Akademii Morskiej w Gdyni „Horyzont II” opuszcza macierzysty port w drodze na arktyczne wody archipelagu Svalbard - to już polarna podróż nr XXXII, tym razem jednak statek popłynie w rejony i fiordy do których dokąd jeszcze nie docierał.

Na pokładzie zaokrętowano 20 studentów Wydziału Elektrycznego Akademii Morskiej odbywających programową praktykę morską oraz 20 polarników. Statek zabiera także niezbędne zaopatrzenie i sprzęt dla polskiej stacji polarnej w Hornsundzie.

Obok rutynowego celu rejsu jakim jest uzupełnienie zaopatrzenia i wymiana załogi zimującej na stacji, tym razem „Horyzont II” bierze dodatkowo udział w międzynarodowym projekcie badawczym - popłynie w słabo poznane dotąd rejony północno-wschodniego Spitsbergenu. Po wyładowaniu zaopatrzenia jednostka ze  stolicy wyspy Longyearbyen zabierze grupę naukowców z 7 państw biorących udział w naukowych warsztatach terenowych. Spitsbergen ze względu na swoje położenie oraz strukturę geologiczną stanowi swoiste laboratorium przyrodnicze – badania i pomiary prowadzone tutaj pozwalają prognozować zarówno tendencje zmian klimatu na naszej półkuli jak i rozpoznawać procesy sejsmiczne, przyrodnicze czy oceanologiczne.

Przed tym rejsem „Horyzont II” musiał zostać wyposażony w zestaw specjalnych norweskich map tych rejonów, gdyż tradycyjnie stosowane mapy Admiralicji nie są dostatecznie precyzyjne. Rejs jest więc także poważnym wyzwaniem nawigacyjnym dla kapitana i załogi statku. „Horyzont II” wraca do Gdyni 19 września.